1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Twitter ve Facebook neden yavaş?
Twitter ve Facebook neden yavaş?

Twitter ve Facebook neden yavaş?

Sosyal medyada günün yanıtı en çok merak edilen sorularından biri de Twitter ve Facebook neden yavaş? İşte bu soruya ilişkin olası yanıtlar...

A+A-

 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara'da meydana gelen bombalı saldırı sonucunda 95 kişi hayatını kaybetmesi tüm Türkiye'yi derinden sarsarken günümüzde en çok kullanılan yeni medya ve dijital etkileşim kanallarından olan Twitter ve Facebook’ta anormal bir yavaşlama olduğu görüldü.

Haber kanalları ve internet üzerinden yaşanan üzücü gelişmelere dair bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, sosyal medya kanallarını da gerek bilgi gerekse paylaşım amacıyla yoğun olarak kullanmak istediler. Ancak bunun pek de mümkün olmadığı görüldü.

Sosyal medyada günün yanıtı en çok merak edilen sorularından biri sosyal ağlardaki yavaşlamaya ilişkin en resmi açıklama BTK yani Bilgi Teknolojiler Kurumu'ndan geldi. BTK yetkilisi, Facebook ve Twitter'ın yasaklanmasına ilişkin bir talebin kendilerine gelmediğini açıkladı. Peki neden yavaşlar?

Bu noktada ilk ihtimal normalin çok üzerinde olan ilgi. Türkiye'de daha önce de karşılaşılan bu durum, internet kullanıcılarının çok yüksek bir oranda Twitter ve Facebook sayfasını açmaları ile ilgili olabilir. Bu durumda yoğun internet trafiği nedeni ile sosyal ağda yavaş sayfa açılma süreleri söz konusu oluyor olabilir. Bu noktada en güçlü olasılık yoğun ilgiden dolayı Facebook ve Twitter'ın yavaşlaması gibi görünüyor.