1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. U.N Ro-Ro Karadeniz'e Açılıyor!
U.N Ro-Ro Karadeniz'e Açılıyor!

U.N Ro-Ro Karadeniz'e Açılıyor!

Ro-Ro Hattı...

A+A-

U.N Ro-Ro, İstanbul Pendik Limanı'ndan Romanya'daki Köstence Limanı'na ro-ro hattı açtı.

 


Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan deniz otoyollarını sunan U.N Ro-Ro, uzun vadeli genişleme stratejisinin bir sonucu olarak İstanbul Pendik Limanı'ndan Romanya'daki Köstence Limanı'na ro-ro hattı açtı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla bugün Pendik Ro-Ro Limanı'nda yapılan açılış töreninin ardından UND Atılım gemisi Köstence'ye hareket etti.

 


Hali hazırda İstanbul'daki Pendik ve Ambarlı ile Mersin'deki limanlarından İtalya'daki Trieste ve Fransa'daki Toulon ro-ro hatlarını düzenli olarak işleten UN Ro-Ro, Köstence hattı ile ilk kez Karadeniz'e açılıyor. Köstence hattının, Türkiye'den Romanya'ya ve Romanya üzerinden transit olarak Doğu ile Kuzey Avrupa'ya taşıma yapan firmaların yanı sıra bu bölgelerle ticaret yapan ihracatçılara alternatif bir güzergah sağlaması hedefleniyor.

 


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Şubat 2011'de Romanya'yı ziyareti sırasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında hayata geçirilen Pendik-Köstence ro-ro hattı için UN Ro-Ro tarafından yapılan yatırımla Köstence Limanı'nın terminal sahası yeniden düzenlendi ve ro-ro seferlerine uygun hale getirildi.

 


U.N Ro-Ro CEO'su Sedat Gümüşoğlu, "Pendik-Köstence hattında haftada üç seferle yılda 30 bin araç taşıma kapasitesi sunuyoruz. Diğer hatlarımız gibi Köstence hattı da karayoluna göre maliyet avantajı sağlayacağı için hem ihracatçılarımıza hem de uluslararası nakliye firmalarına önemli bir tasarruf sağlayacaktır. Bu da Türk ürünlerinin daha rekabetçi koşullarda yeni pazarlara ulaştırılması anlamına gelmektedir.

 


Ro-ro taşımacılığın artması, Batı çıkış kapılarında karşılaştığımız kota ve belge sınırlamalarını da ortadan kaldıracaktır. Yıllardır sunduğumuz deniz otoyollarımızla taşımacılarımız için Türkiye'yi Avrupa'ya bağlıyoruz. Türkiye'yi Doğu Avrupa'ya bağladığımız yeni deniz otoyolumuz olan Köstence hattının da taşımacılarımıza rekabet avantajı sunacağına inanıyoruz" diye konuştu.

 


Pendik-Köstence ro-ro hattını kullanan araçlar, Romanya transit geçişlerinde TOBB ve Deniz Ticaret Odası tarafından tahsis edilen ücretsiz transit geçiş belgelerinden yararlanabilecek. İlk etapta haftada gidiş-dönüş üç sefer düzenlenecek olan Köstence hattının açılışı münasebetiyle uygulanan kampanya kapsamında, yılsonuna kadar yapılacak seferlerde, Köstence hattını kullanan firmaların her üç aracına bir bedava gidiş-dönüş bileti verilecek. Köstence hattındaki ro-ro gemilerine araçlarını teslim eden sürücüler ise, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Köstence Havalimanı'na uçak seferleri ile taşınacak