1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Üçlü Zirve Trabzon'da!
Üçlü Zirve Trabzon'da!

Üçlü Zirve Trabzon'da!

Üçlü Toplantının İlki Trabzon'da Başladı...

A+A-

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ilki Trabzon'da başladı.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze'nin katılımıyla Zorlu Grand Otel'de yapılan toplantıda, her üç ülkeyi ilgilendiren konularda ikili ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi imkanları üzerinde görüş alışverişinde bulunulacak.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantı öncesi yaptığı konuşmada, üçlü mekanizmanın bölgesel barış, istikrar ve refaha da katkıda bulanacağına inandığını dile getirdi. Toplantı vesilesiyle çok gelişmiş olan ikili ilişkilere bir üçüncü boyut katıldığını anlatan Davutoğlu, "Ve üçlü zeminde birlikte gerçekleştirdiğimiz bütün Kafkasya'nın, Avrasya'nın geleceği açısından önem taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Kars gibi doğalgaz ve trenyolu hatlarının ulaştığı seviye bakımından çok büyük bir önem taşımaktadır. Biz Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan olarak bu üçlü işbirliği alanını daha da genişletmeye ve sınır şehirlerimizde üçlü işbirliği alanlarının köklü temellerini atmaya kararlıyız. Bugün başlattığımız bu üçlü süreç Karadeniz, Hazar ve Akdeniz arasında, denizlerimiz arasında büyük bir köprü oluşturacak. Böylece bu üç deniz aslında birbirine bağlanacak. Bakü-Tiflis-Ceyhan'da olduğu gibi bu kez bu üçlü mekanizmalarla ulaştırma, enerji, ekonomi gibi bir çok konularda attığımız adımların daha sağlam temellerini geliştirme imkanını bulacağız." ifadelerini kullandı.

Bu üçlü mekanizmanın ayrıca bölgesel barış, istikrar ve refaha da katkıda bulanacağına olan inancını dile getiren Davutoğlu, "İnşallah bugün alacağımız kararlarla da bu toplantıları düzenli hale getireceğiz. Bundan sonraki toplantıyı Gürcistan'ın Batum şehrinde yapacağız. Daha sonra da Azerbaycan'ın güzel bir şehrinde bir araya geleceğiz. İlk adımı Trabzon'da atmış olmaktan duyduğumuz memnuniyeti de dile getiriyoruz." dedi.

 

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze'nin kısa selamlama konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. Toplantının ardından zirvenin sonuç bildirgesi açıklanacak.