1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Ücretli şarlatanların millete tahammülü yok”
“Ücretli şarlatanların millete tahammülü yok”

“Ücretli şarlatanların millete tahammülü yok”

New York Times’ın, NATO’yu göreve çağıran tehdit içerikli yazılarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar, ücretli şarlatanlar, vesayetin tetikçileri. Milletin evlatlarının iktidarda olmasına, sizlerin söz sahibi olmasına tahammül edemiyorlar.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uşak’taki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada birilerinin, gözlerini milletin üzerine diktiğini belirterek, “New York Times işi gücü bırakmış bizimle uğraşıyor. NATO’yu göreve çağırıyor. Bunların hepsi gözlerini milletin iradesine, yani sizlere dikmiş durumda ama Türk milletinin, o asil duruşunu bilmiyorlar. O kirli ittifaklara milletimin nasıl ders vereceğini anlayamıyorlar. Bu uğurda şarlatanlıklarına her gün yenilerini ekliyor ve üstelik bunu da köşelerinden bizzat duyuruyorlar. Bunlar ücretli şarlatanlar, vesayetin tetikçileri. Milletin evlatlarının iktidarda olmasına, sizlerin söz sahibi olmasına tahammül edemiyorlar” dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Bazıları ellerindeki medya ile tehdit ediyor. Yazılı ve görsel medya ile siz neyi ürküteceğinizi sanıyorsunuz? 40 yıllık siyasi hayatımız boyunca tehditlere maruz kaldık. Paralel bir savcı çıkmış. Bunlar Menderes’i geçti sonları da geçecek diyor.”

27 Mayıs’ın yıldönümünü nedeniyle Menderes’i yaşadıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı, “Uşak bugün bir başka güzel. Uşak her zaman davamıza sahip çıktı. Bundan tam 55 yıl önce demokrasi tarihimiz adına millet adına utanç verici bir durum yaşandı.

CHP HAZMEDEMEDİ

Bugün 27 Mayıs 2015. 27 Mayıs 1960 darbesi kara bir gün olarak tarihimize yazıldı. 27 Mayıs 1960 günü bir matem günüdür. Ege’nin yiğit adamı Menderes “Yeter” diyerek aldığı iktidar ile millete çok hizmet verdi. Türkçe ezan garabetine onun döneminde son verildi. İmam Hatipler onun döneminde açıldı. Bu milleti özünden koparmak yabancılaştırma adımlarına bu dönemde son verildi. Milletin desteğiyle iktidara gelen Adnan Menderes’e darbe yaptılar yetmedi dar ağacına gönderdi” dedi.

Yalnızca milletin huzurunda eğileceklerini söyleyen Erdoğan, “CHP 1950 seçimlerinin sonucunu yıllarca hazmedemedi. Yassıada tutanaklarına bakarsanız Menderes’in asılmasını isteyen kişinin İnönü olduğunu görürsünüz. Biz yalnız Allah’ın huzurunda eğiliriz. Başka eğilmek yok. Ne zaman bu milletin evlatları iktidara geldiyse sonları darbe oldu. Menderes’in akıbeti siyasetçilerin üzerinde demokrasinin kılıcı gibi dursun istiyorlardı” ifadelerini kullandı.