1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üçüncü çocuğa yeni teşvik paketi geliyor
Üçüncü çocuğa yeni teşvik paketi geliyor

Üçüncü çocuğa yeni teşvik paketi geliyor

Başbakan Erdoğan’ın özellikle üzerinde durduğu çok çocuk uygulaması üzerine harekete geçen ilgili Bakanlıklar konu hakkındaki çalışmalarını netleştirerek Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın değerlendirmesine sundular.

A+A-

 Üçüncü çocukla ilgili paket “üç ayaklı” bir model yer aldı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın masasında olan üçüncü çocukla ilgili paketin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait bölümünde “üç ayaklı” bir model yer aldı. Kulislerde çalışma kapsamında üçüncü çocuk için 5 bin lira teşvik verileceği iddiası konuşulmaya başladı. İlgili bakanlar ise bu konudaki çalışmanın sürdüğünü belirtip, bir rakam telaffuz etmezken, “müjdeyi” Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağını bildirdi.

Doğum izni artırılıyor

Aile Bakanlığı’nın sunduğu tasarıda öncelikle doğum izninin 6 aya çıkarılması yer alıyor. Bakan Fatma Şahin’in esnek çalışma için de Fransa ve Avusturya modelini bizzat incelediği öğrenildi. Fransa’nın esnek çalışma modeline geçerek doğurganlık hızını yüzde 1.6’lardan 2.2’ye çıkardığı da taslakta örnek olarak gösterildi. Bakanlığın önerdiği Avusturya modelinde kadınlar doğum sonrası kendi çalışma saatlerini seçebiliyor. İşverenin izniyle sağlanan bu imkan sayesinde kadın belirlediği saatlerde çalışıyor ve çocuğu belli bir yaşa gelinceye kadar bu model sayesinde bakımını üstlenebiliyor.

Bakanlık esnek çalışma saatlerine büyük önem verirken taslakta kreş desteğinin de altını çizdi.

5 bin TL iddiası

Kulislerde üçüncü çocuk için 5 bin TL teşvik verileceği konuşuluyor. Ancak ilgili bakanlar bu rakamı doğrulamadı. Türk Ekonomi Bankası’nın desteği yapılan Kızılay’daki ‘aile akademi evi’nin açılışına katılan Bakan Fatma Şahin, “Üçüncü çocuk için 5 bin lira verileceğine” ilişkin haberler hatırlatılınca “Çalışma sürüyor. Bunlar netleşmeden bu rakamları dile getirmek yanlış olur” dedi. Aynı soru dün CNR Expo’da 19. İstanbul EVTEKS Fuarı’nın açılışını yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a da soruldu. Ancak Babacan, “Çalışma bitip de Başbakanımızın açıklamasını duymadan hiçbir dedikoduya inanmayın” yanıtını verdi.