1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. UEFA’ DA HAK ARAMAK ...
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

UEFA’ DA HAK ARAMAK ...

A+A-
Etik Kurulu şike davasıyla ilgili raporunu tamamladı. Bugün, yarın rapor tamamıyla açıklanacak. Alınan bilgiye göre   ‘Sahaya yansıyan bir olay yani  ‘şike’ tespit edilememiştir’   denileceği ileri sürülüyor. Yani her şey  Fenerbahçelilerin istediği yolda akıyor dersek çok da   yanılmış olmayız. Bugüne kadar çok defa sessiz kalan, haklı davasında hakkını savunmakta aciz bir görüntü veren , ancak zaman zaman  ‘taraftar gazı’ almak için beyanlar veren Trabzonspor’umuzun sayın Başkanı Sadri bey; olayın Trabzonspor aleyhine    süratle gittiğini       ‘ince zekası’ sayesinde  bir çok Trabzonlu’dan çok daha  sonra  hissediyor olmalı ki artık sık sık şu cümleleri kullanıyor:


‘Benim inancıma göre şampiyonluk ve kupa bizim. Eğer bu olmazsa UEFA'ya gideriz''
Elbette kupa gelmediği takdirde kupa için göstermelikte olsa ( bugüne kadar yapıldığı gibi) UEFA’ya, CAS’a yönelik adımlar atılacaktır. ‘Göstermelik adımlar’ diyorum. Çünkü bugüne kadar atılan adımların ‘gaz almaya’ dönük olduğu çok net değil mi ? Trabzonspor Başkanı ve yönetimi;  şehrin tüm değerlerini ayağa kaldırabilmiş midir? Doğru düzgün bir organize çalışmada bulunabilmiş midir? Fenerbahçeli eski TFF başkanı sayın Aydınlar ile aday olmadan hemen evvel Fenerbahçelilerin  yüreğine su serpen sayın Yıldırım Demirören beyi desteklememiş midir? Kısacası Fenerbahçeliler ile aynı yol, aynı güzergah,  aynı paralel de yürümemiş midir? 


Şimdi inşallah Sadri beyin dediği gibi ‘kupa gelecek’…Hiç ihtimal vermiyorum ama inşallah yanılan biz oluruz. Olayın diğer yönüne bakmak istiyorum asıl ! Bence UEFA da ‘hak arama’ beyanı da toplumu oyalamaya ve ‘bakın biz elimizden geleni yapıyoruz’ manasına  dönük bir açıklamadır. Neden derseniz! Hukukçuların çoğunluğu özellikle   spor hukukçularının çoğunluğu   şöyle diyor: ‘Federasyon verdiği kararları neticesinde UEFA ‘dan ceza alabilir. Türk futboluna zararda verebilir. Lakin federasyonun kendi ligiyle alakalı olarak vereceği karara ‘ iç işleri’ açısından bakıp müdahale edemez. Kaldı ki UEFA Trabzonspor’a şunu söyler. ‘Kardeşim ben senin Şampiyonlar Ligi’nde oynamanı sağladım. Ben senin Şampiyonlar Ligi paranı da verdim. Ben senin hakkını yemedim. Bu sizin kendi federasyonunuzun kararıdır. Ben TFF’ nin kararlarına   Türk takımlarının Avrupa yoluyla ilgili  yaptırım uygulayabilirim’… Yani  aynı hukukçuların görüşüne göre UEFA topu tekrar TFF ve tahkim kuruluna atar..!  


Azınlık sayıda ki  bazı avukatlar ise  tam tersine  UEFA ‘nın   bu karara da karışabileceğini ileri sürmekte. Avukatların çoğunluğunun dediği fikrin daha   doğru olduğunu düşünüyorum. Yani UEFA   federasyonun kararı ile ilgili değişiklik yapmak yerine, ‘ben sizi  UEFA olarak mağdur etmedim. Diğeri sizin iç meseleniz’ deme ihtimali yüksek. 


O nedenle sayın Başkanımızın ‘hakkımız UEFA da ararız’ açıklaması bana çok inandırıcı gelmedi. Kendi inancım o dur ki; UEFA karışsa da karışmasa da, federasyonun alacağı tüm kararların arkasında siyasiler olacak. Yani siyaset kararı verecek son merci olacak. Bundan da Türk futbolu ne kadar yara  alacak , yoksa ucuz mu kurtulacak bekleyip göreceğiz…
Önceki ve Sonraki Yazılar