1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Ufuk Sarıca Kimdir?A Milli Takım antrenörü oldu
Ufuk Sarıca Kimdir?A Milli Takım antrenörü oldu

Ufuk Sarıca Kimdir?A Milli Takım antrenörü oldu

Ufuk Sarıca Kimdir?A Milli Takım antrenörü oldu. İşte detaylar...

A+A-

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, 12 Dev Adam'ın yeni antrenörünün Ufuk Sarıca olduğunu, düzenlenen basın toplantısıyla duyurdu.

 

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Milli Takımın yeni antrenörünün Ufuk Sarıca olduğunu resmen açıkladı.

 

Ufuk Sarıca, "TBF yönetimine teşekkür ediyorum. Karşınızda çok gururlu ve heyecanlı durumdayım." dedi.

 

Ufuk Sarıca Kimdir?

 

Ufuk Sarıca 13 Haziran 1972 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Uzun bir süre Efes Pilsen formasını giydikten sonra basketbol koçluğuna başlamıştır. Şu anda Karşıyaka‘nın baş antrenörlüğünü ve Türkiye Milli Takımı’nın yardımcı antrenörlüğünü yapmaktadır. Oyuncu olarak 6 kez Türkiye Ligi’ni, 1 kez ise Koraç Kupası’nı kazanmıştır. Koç olarak ise 1 kez Türkiye Ligi, 1 kez Türkiye Kupası ve 1 kez Türkiye Süper Kupası’nı kazanmıştır.

 

Oyuncu Kariyeri

Ufuk Sarıca kariyerine 16 yaşında Efes Pilsen‘in altyapısında başladı. 1992 yılında A Takıma yükseldi ve 1996 yılında Türkiye erkek basketbol tarihinin ilk Avrupa Kupası’nı kazandı. Efes Pilsen Koraç Kupası‘nı, finalde İtalyan ekibi Olimpia Milano‘yı yenerek kazandı. Daha sonra 1997-1999 yılları arasında 3 kez üst üste Euroleague çeyrek finali oynadı. Ayrıca Efes Pilsen ile 5 kez Türkiye Ligi’ni kazandı. 1999 yılında gençleştirmeye giden Efes Pilsen, Koraç Kupası’nı kazanan Tamer Oyguç, Evliya Çelebioğlu ve Volkan Aydın gibi oyuncularla birlikte Ufuk Sarıca’nın sözleşmelerini uzatmadı. Bu sebeple, Ufuk Sarıca 1999 yılında Ülkerspor ile anlaştı. Ülkerspor ile 2. sezonunda Türkiye Ligi Şampiyonluğu yaşadı. Şampiyonluk yaşamasına rağmen Harun Erdenay‘ın arkasında kalmasıyla süresi azaldı ve sezon sonunda takımdan ayrıldı. İlginç bir kararla İsrail ekiplerinden Bnei HaSharon takımıyla anlaştı. İstediği ortamı bulamayan Ufuk Sarıca, kısa bir süreliğine Montepaschi Siena‘ya geçti. Daha sonra Türkiye’ye dönerek Pınar Karşıyaka‘ya transfer oldu. Yarım sezon Karşıyaka’da oynadıktan sonra 2002-2003 yılı için Darüşşafaka takımıyla anlaştı. Darüşşafaka’dan sonra Beşiktaş‘a transfer oldu ve 1 sezon sonunda Beşiktaş’tan ayrılarak emekliliğini açıkladı.

 

Koçluk Kariyeri

Ufuk Sarıca antrenörlük kariyerine 2006-2007 sezonunda Beşiktaş‘ı çalıştıran Murat Didin‘in yardımcılığını yaparak başladı. 2007 yılının Mart ayında Murat Didin’in takımdan ayrılmasıyla sezon sonuna kadar baş antrenör olarak görev yaptı. 2007-2008 sezonunda Beşiktaş’ın başına Ergin Ataman‘ın geçmesiyle tekrar yardımcı antrenörlük görevine getirildi. 2007-2008 sezonu sonunda Ergin Ataman Anadolu Efes‘e geçti ve Ufuk Sarıca’yı yanına aldı. 2008-2011 sezonları arasında Ergin Ataman‘ın yardımcılığını yaptı ve Ergin Ataman‘ın ayrılmasıyla baş antrenörlüğe yükseldi. Yardımcı antrenör olduğu dönemde 1 kez Türkiye Ligi’ni kazandı. 2011-2012 sezonunda Anadolu Efes’i çalıştıran Sarıca, Türkiye Ligi’nde finale yükseldi ve Ergin Ataman‘ın çalıştırdığı Beşiktaş ile karşılaştı. Seriyi 4-2 kaybederek şampiyonluğu Beşiktaş’a kaptırdı ve Anadolu Efes’teki görevinden ayrıldı.

 

17 Temmuz 2012 tarihinde Pınar Karşıyaka ile iki yıllık sözleşme imzaladı. İlk sezonunda herhangi bir şampiyonluk yaşayamasa da Eurochallenge’da final oynadı. İkinci sezonunda Türkiye Kupası’nı kazanarak büyük bir başarı elde etti ve Karşıyaka taraftarının sevgilisi oldu. 2014-2015 sezonuna Türkiye Süper Kupası’nı kazanarak başladı. Euroleague’de Final Four oynayan Fenerbahçe’yi yarı finalde, Euroleague’de çeyrek final oynayan Anadolu Efes’i finalde yenerek 1987 yılından sonra Pınar Karşıyaka’ya Türkiye Ligi Şampiyonluğu’nu getirdi. Ayrıca, 2014 yılından beri Türkiye A Milli Takımı‘nı çalıştıran Ergin Ataman‘ın yardımcılığını yapmaktadır. Şimdi ise basketbol A Milli Takımı’nın antrenörlüğüne getirilmiştir.