1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ukrayna'da meydan savaşı
Ukrayna'da meydan savaşı

Ukrayna'da meydan savaşı

Ukrayna’da muhalefetin ‘erken seçim’ çağrısına iktidardan karşılık gelmeyince Maidan isimli meydanda toplanan göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Göstericiler güvenlik güçlerinin üzerine dev sapanlarla molotofkokteyli ve havai fişek attı.

A+A-

Avrupa Birliği karşıtı hükümet aleyhinde haftalardır eylem yapan Ukrayna muhalefeti meydanları boşaltmıyor. Karargah haline getirdikleri Maidan (Bağımsızlık Meydanı) çevresinde polisle muhalifler arasında büyük çatışmalar sürüyor. Haftalardır devam eden siyasi krizin çözümüne yönelik görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine muhalifler Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e ‘acil seçim ültimatomu’ verdi.

Yanukoviç’in soğuk tutumu üzerine Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nı aradı. Barroso, Yanukoviç’ten muhalefetle derhal ve en üst düzeyde diyaloğa girmesini istedi.

TELEFON İŞE YARADI

Şiddetin artmasından duyduğu endişeyi dile getiren Barroso’nun çağrısından sonra Yanukoviç muhalifleri görüşmeye davet etti.

Kiev’de çarşamba günkü gösterilerde çıkan çatışmalarda 5 protestocunun hayatını kaybetmesinden sonra dünkü olaylarda da bir kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Savcılık ölümlerin silahtan kaynaklandığını açıkladı. Polisin sert tutumunu eleştiren muhalif liderler “Geri adım atmayacağız. Polis kurşunlarına göğüs germeye hazırız” mesajı verdi.

Baltacılar sokağa indi

Mısır’da protestolarda boy gösteren ‘Baltacılar’ benzeri gruplar Kiev sokaklarında da görüldü. Hükümetin para vererek tuttuğu ‘Tituşki’ adı verilen aşırı sağcı çete üyeleri muhaliflere karşı sert eylemlerde bulunuyor. Bu çetelere mensup pek çok kişi göstericiler tarafından yakalanarak elleri bağlandı. Yüzleri boyanarak sokaklarda teşhir edilen ‘tituşkiler’ dayak atıldıktan sonra serbest bırakıldı. Gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Yanukoviç, olağanüstü hal ilan etmeyi düşünmediğinin altını çizdi.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ