1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. “Ülkede söz sahibi olacak insanları buradan yetiştireceğiz!”
“Ülkede söz sahibi olacak insanları buradan yetiştireceğiz!”

“Ülkede söz sahibi olacak insanları buradan yetiştireceğiz!”

Sürmene Milli Eğitim Müdürü Kahveci’den özel açıklamalar…

A+A-

Trabzonhaber.com.tr’nin bu haftaki konuğu Sürmene ilçe milli eğitim müdürü Orhan Kahveci. 2.5 yıldır güzel ilçenin milli eğitim müdürlüğü görevini başarı ile yürüten Kahveci, daha evvel Oylum beldesine 15 yıl  başkanlık yapmış tecrübeli bir isim.

 

Soru: Uzun yıllar belediye başkanlığı yaptınız. Şimdi ise milli eğitim müdürüsünüz. İki görev arasında farklılık hissediyor musunuz?

 

Kahveci: “Bilindiği üzere Sürmene ilçemiz, tarihi kökleri olan ve ilk belediye olan ilçedir. Uzun tarihi geçmişi, eğitim yönünden de takdire şayandır. Bizlerde bu tarihi geçmişe layık hizmetler verebilmek için çok yoğun bir çalışma temposu içerisindeyiz. Şimdi sorunuzun cevabı ile ilgili kısaca şunu söylemek isterim. Tabi ki bazı farklılıklar var. Ama sonuçta ikisi de halka hizmet. Fark ise şu. Birinde yol, su, elektrik gibi hizmetler getiriyorsunuz. Diğerinde ise  kaliteli, bilge insan yetiştirme hedefini kovalıyorsunuz. Donanımlı, bilge insan yetiştirmek bir toplumun geleceği adına çok çok mühim bir mesele. Ve o insanlar bizlerin ellerinde şekillenmek durumunda. O açıdan yaptığım bugünkü görevimi de çok kutsal ve çok önemli olarak addediyorum.”


Soru: Milli eğitim müdürü olduktan sonra işe ilk nereden başladınız?

 

Kahveci: “ Eğitime yabancı değilim zaten. Bazı konularda adımlar atarak disipline ettik bazı şeyleri. Fakat asıl ilk işimiz anaokullarına el atmak oldu. Çünkü günümüzde eğitimin temeli anaokulları ile başlıyor. Daha kaliteli bir eğitimin temelini burada gördük. Anaokullarımızda ki hedef kitle sayısı artırıldı. Amacımız olan, ‘çocukların tümünün anaokullarından başlatılması’ hedefinde gerçekten azımsanmayacak bir başarı yakaladık.”

 

Soru: Fiziki anlamda anaokulu ihtiyacına nasıl cevap verebiliyorsunuz?

 

Kahveci: “ Bazı okulları tadilattan geçirdik. Bazılarına yeni şubeler ekledik. Şimdi iki güzel projemiz var. İlk defa tam teşekküllü anaokulu ilçemizin Balıklı mevkiinde oluşturuluyor. Togem-Der aracılığı ile. Onlara teşekkür ediyorum. Ayrıca Çamburnu’nda üç derslikli anaokulu yeni eğitim öğretim dönemine yetişecek. Projelerimiz bunlarla sınırlı değil. Sayı arttıkça hedef kitlenin ihtiyaçlarına karşılık verecek hazırlıklarımız mevcut”.


Soru: Anaokullarından çıkarsak, Sürmene’de eğitimle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Kahveci: “ Önemli bir soru. Teşekkür ederim bu soruyu yönelttiğiniz için. Teog sınav sonuçlarına göre 19 ilçe arasında Trabzon’da dördüncü sıraya yükseldik. Bu durum eskiden çok daha gerilerdeydi. Tabi bunu yeterli görmüyoruz. Amacımız önümüzdeki yıl  daha yukarıda olmak. Ayrıca bu başarıyı artık orta öğretimde de sağlamak istiyoruz. Hedef şimdi orta öğretim. Bu doğrultuda etkin çalışmalar başlattık. Mesela bir örnek verecek olursak, ilçemizdeki tüm okullarımızda öğrencilerimize kurslar açılmıştır. En önemli hedeflerimizden birisi de Sürmene ilçemize Sosyal Bilimler Lisesini kazandırmaktır. Bu kolay iş değildir. Ama bunu başaracağız. Bu lise sayesinde ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak insanları Sürmene’den çıkarmak istiyoruz. Düşündüğümüz Sosyal Bilimler Lisesinin binasının çok yönlü, fonksiyonel olmasını planlıyoruz. Yöresel mimariye uygun, aynı zamanda çok modern bir bina inşa etme düşüncesindeyiz”

 

Soru: Peki projeleriniz hep devlet destekli mi?

 

Kahveci: “ Devletimiz sağ olsun. Tabi ki devletimizin katkısı olmadan olmaz. Ancak Sürmeneli iş adamlarımızın, hayır severlerimizin eğitime olan duyarlılığı çok fazla. Allah hepsinden razı olsun. Hepsine şükranlarımı sunuyorum. Onların katkıları çok büyük. Mesela şu anda ilçemizde öğretmenlerimizin etkinliğini daha da artırabilmek için yeni bir öğretmenevi yaptırıyoruz. Şunun özellikle bilinmesini isterim ki, eğitim adına bu ilçede neler yapılmış ise bunların yüzde doksanına yakını hayır sever iş adamlarımız tarafından yapılmıştır. Onlara minnet borçluyuz. Gerçekten çok duyarlılar. Bakın onlarla ilçemizde bir toplantı tertip ettik. Yapmayı düşündüğümüz yeni projeler için bilgilendirmede bulunduk. Sağ olsunlar yeni projelerimiz için de çok önemli destek sözleri verdiler”

 

Soru: Peki mevcut okullar ile ilgili fiziki anlamda başka şeyler var mı?

 

Kahveci: “ Elbette var. Tarihi Hasan  TahsinKırali ilk ve orta öğretim okulumuzun bahçesini kamulaştırdık. Bahçemiz  okula ait değildi. Çok şükür o konuyu hallettik ve okulumuza kazandırdık. Bu tarihi okulumuzla ilgili , yine okul tarihine uygun şekilde bu yıl yeni bir bina inşa etmeyi planlıyoruz. Tıpkı Hasan Tahsin’de olduğu gibi Ayşe Kırali okulumuzu da yeni bir binaya kavuşturmak düşüncesindeyiz. Ayrıca milli eğitimimize bir arsa kazandırdık. Bu çok önemli.  Var olan İmam Hatip lisemizi bu arsa üzerinde ek projelerle tam bir külliyeye dönüştürmek niyetindeyiz. Tüm bunları sayın Kaymakamımız, sayın Belediye Başkanımız ve çok değerli hayırsever iş adamlarımızla birlikte yürütüyoruz. Ayrıca bu projelerin hayata geçmesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve Valiliğimizin çok önemli desteklerini alıyoruz. Sorumlu olduğum Sürmene Milli Eğitim camiası adına katkı veren, destek olan  herkese şükranlarımızı sunuyorum. Geçmişte destek verip şimdi hayatta olmayan, ahirete intikal edenleri rahmetle anıyorum”.