1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Ülkeyi sattılar'
'Ülkeyi sattılar'

'Ülkeyi sattılar'

AB ile anlaşmadan son anda cayıp, Rusya’yla geniş çaplı bir işbirliğini tercih eden Ukrayna Başbakanı Azarov, “Bu imzayı atmasaydık, iflas ilan etmek zorunda kalırdık” dedi. Muhalefet ise hükümetin istifasını istedi.

A+A-

Ukrayna’nın Avrupa Birliği’yle (AB) uzun süredir devam eden müzakereleri aniden kesip, Moskova’yla 15 milyar dolarlık bir yardım paketi ve ucuz doğalgaz karşılığında bir anlaşma imzalamasının perde arkası belli olmaya başladı. Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, iflasın eşinde olduklarını belirterek, “Eğer bu imzayı atmasaydı iflas ederdik. Alacağımız yardım ülkede istikrarı temin edecek” dedi. Ukrayna’nın sene için 17 milyar dolarlık dış fon açığını kapaması, aksi takdirde temerrüte düşeceği bildiriliyor.

‘ÜLKEYİ SATTILAR’

Başbakanın sözlerine muhalefetten büyük tepki geldi. Rusya’nın sağladığı yardıma karşılık Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ne verdiğini bilmek istediklerini söyleyen muhalif Vitali Klitschko, “Yanukoviç, Ukrayna’nın bağımsızlığına ihanet etti. Milli menfaatlerimizden vazgeçti. Ülkemizi teminat olarak sundu” dedi.

DOĞALGAZ FİYATI YARIYA İNDİ

Önceki gün imzalanan anlaşmayla Rusya, “Ukrayna ekonomisine katkıda bulunmak için 15 milyar dolar değerinde devlet tahvili almasını” karara bağladı. Aynı zamanda Rus Gazprom bu ülkeye sattığı gazın bin metreküpünü 400 dolardan 268,5 dolara indirdi. Bunların dışında askeri, sosyal ve kültürel alanda bazı anlaşmalara imza atıldı. Bu çerçevede ortaklaşa uçak üretimi ve gelecek yıl Sivastopol’un düşman işgalinden kurtuluşunu beraber kutlama gibi maddeler de var.

BUGÜN GAZETESİ