1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ulusalcıların İmralı rövanşı!
Ulusalcıların İmralı rövanşı!

Ulusalcıların İmralı rövanşı!

Birgül Ayman Güler'in çıkışı, 'yeni CHP'de' refüze edilen ulusalcıların önemli bir hamlesi olarak görülüyor.

A+A-

Keskin viraja giren partide bazı Kürt kökenli isimlerin istifa edeceği ileri sürülüyor.

CHP'de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yönetimi ile başlayan parti içi ayrışma, İmralı süreci ile 'geri dönülmez' sürece girdi. Yeni Anayasa sürecini doğrudan etkilemesi beklenen İmralı görüşmelerine Kılıçdaroğlu'nun verdiği 'kredi' desteği, ulusalcıların rahatsızlığını ortaya çıkardı.

Yeni anayasanın uzlaşma sağlanamayan ve CHP içinde "yumuşak karın" olarak nitelendirilen maddeleri "ana dil" ve "vatandaşlık" tanımı ile ilgili değişikliklere ulusalcılar başından beri itiraz ediyordu. Kapalı grup toplantılarında tepkilerini dile getiren ancak Kılıçdaroğlu tarafından sürekli refüze edilen ulusalcılar, anadilde savunma tasarısının görüşmelerinde İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in yaptığı çıkışla bir anlamda "rövanş" aldı.

Yeni Anayasa yazımı devam ederken hızlanan İmralı süreci, CHP'deki "Kemalist", "özgürlükçü", "ulusalcı", "sağcı", "Kürtçü" olarak adlandırılan tüm cepheleri netleştirdi. Kılıçdaroğlu, bütün bu grupları tatmin edecek tutum yerine, ulusalcıları karşısına alan politika izleyince cepheleşme derinleşti. Keskin viraja giren CHP'de önümüzdeki dönemde istifaların yaşanabileceğine, Kürt kökenli ve liberal bazı isimlerin AK Parti ile BDP'ye geçebileceğine işaret ediliyor. Genel Merkez, transfer iddialarını reddetse de yeni Anayasa ve İmralı süreci ile ilgili gelişmelere göre, yeni istifaların yaşanabileceği belirtiliyor.

CHP'NİN GÜNEYDOĞU POLİTİKASI YARA ALDI

"Özgürlük ve demokrasi" söylemini özellikle partisinin Kürt politikasına yansıtmak isteyen Kılıçdaroğlu, ulusalcıların Güler çıkışı ile özellikle güneydoğuda yara almış görünüyor. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün "disipline sevkine" engel olan Kılıçdaroğlu'nun Kürt kökenli milletvekillerini bundan sonraki süreçte partide nasıl tutacağı merak konusu oldu.

KURUCU İRADE MESAJI

Ulusalcı milletvekilleri kendilerini CHP'nin "kurucu iradesi" olarak tanımladığı için istifa seçeneğini gündeme almıyor. Ulusalcı kanatta beklenti, kendisini "Yeni CHP" olarak nitelendiren isimlerin partiden gitmesi ya da yönetimden uzaklaşması şeklinde şekilleniyor. Güler'in tartışma yaratan "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" sözleri ile ilgili parti programını işaret etmesi; "kurucu irade ulusalcı çizgi" mesajı içeriyor. Güler, "Benim söylediklerim parti programında yer alıyor. Partinin omurgası; ulusalcı, Kemalist çizgidir ve çoktan belirlenmiştir" diyerek, disiplin mekanizmasını reddederken "yeni CHP" söylemine yanıt verdi.

TARHAN KONUŞTURDU

Güler'in Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan yerine Genel Kurul'da konuşması dikkat çekti. BDP’li Hasip Kaplan'ın "Militarist bir zihniyeti sosyal demokrasiyi savunanlarda görmek utanç verici" şeklindeki sözlerinin ardından söz alan Tarhan, "Gerçek militaristler, neofaşistlerle işbirliği yapanlar bize militarist diyemez. Grubumuz adına Güler konuşacak" dedi.

TANRIKULU: HEPİMİZ EŞİTİZ

Birgül Ayman Güler'in parti içinde yeni Kürt krizi yaratan sözlerine bir tepki de, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'ndan geldi. Tanrıkulu, Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dahilinde, "Hepimiz eşitiz" başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, "TBMM görüşmelerinde sarf edilen sözler kabul edilebilir değildir. Ne demek, 'Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit olamaz?' Bu cümle her şeyden önce kendi içinde sorunludur. Türk Dil Kurumu sözlüğünü açıp baktığımızda; ulus, milliyet kavramının ve milliyet, ulus kavramının karşılıklarıdır. İki sözcüğün yalnızca etimolojik kökenleri farklıdır; biri Arapça ve diğeri Türkçe'dir. Fakat anlamlar aynıdır. O halde, bu sözlerle başka bir şey anlatılmak istenmektedir. Açıkçası burada ayrımcı, dışlayıcı hatta ırkçılığa çanak tutan bir yaklaşım söz konusudur" ifadelerini kullandı,

AYGÜN'E TWEET

Yerlikaya istifa yolunda

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, dün Twitter hesabından, CHP eski Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya'nın istifa ederek, AK Parti'ye geçeceğini duyurdu. Baykal yönetiminde Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapan Yerlikaya'nın AK Parti ile temasta olduğu konuşuluyordu.

Yerlikaya, önceki akşam katıldığı Beyaz TV'de söylentileri doğrulamıştı. Aygün'e, "Rumlar’a etnik temizlik yapıldı" twett'i nedeniyle tepki gösteren isimler arasında yer alan Yerlikaya'nın, Tunceli'de görüşmeler yaptığı, Ankara dönüşü istifasını vereceği öğrenildi. Aygün'ün, Yerlikaya ile ilgili "gittikçe batıyor" ifadeleri ile tweet atması da dikkat çekti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ