1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Üniversiteli gençlerden 'hayır' paneli
Üniversiteli gençlerden 'hayır' paneli

Üniversiteli gençlerden 'hayır' paneli

Üniversiteli gençlerden 'hayır' paneli

A+A-

Trabzon’da Üniversiteli gençlerin öncülüğünde yapılan ‘Başkanlık Sistemi Ne Getiriyor, Ne Götürüyor’ paneline Sendikalorg yazarı Menderes Tutuş, CHP Parti Meclis Üyesi Avukat Sera Kadıgil, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz katıldı. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde yapılan panele Trabzonlular yoğun ilgi gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra ilk sözü alan CHP Parti Meclisi Sera Kadıgil, referandum değişikliği ile ülkenin sisteminin değil rejiminin değişeceğini belirtti. Kadıgil, Anayasa’da bulunan ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ sözünü hatırlatarak Kurtuluş Savaşı ile Saraydan alınan yetkilerin halka verildiğini belirterek, bu değişiklikle yetkinin halktan alınıp saraya verildiğini söyledi. 

 

‘Başkanlık ile istikrar sağlanacak, koalisyonlar bitecek’ AK Partililerin sözlerine vurgu yapan Kadıgil, bu duruma çok güldüğünü belirterek, “Koalisyonlar bitecek diyenler MHP ile koalisyon yaparak bu anayasa değişikliği teklifini geçirdiler. Hani koalisyonlar yoktu” diye konuştu.

 

KILIÇDAROĞLU GELSE BU YETKİLERLE DİKTATÖR OLUR

 

Bu değişiklikle yasama, yürütme ve yargının ve bütün yetkilerin tek bir kişide toplandığını belirten Sera Kadıgil, “Bu getirdikleri sistemin adı bir başkanlık sistemi değil. Demokratik Başkanlık Sistemi dediğimiz şey çok sert kuvvetler ayrılığına dayanan bir sistemdir. Karşı çıktığımız şey şudur. Recep Tayyip Erdoğan’ı sevmiyor olmamız tek başına buna hayır dememiz yeterli değil. Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi iktidarda olsa Kemal Kılıçdaroğlu’nu yüzde 70 ile seçileceğini bilsem emin olun ben bu konuşmayı aynı ateşle burada yapmak durumundayım. Çünkü burada değil Kılıçdaroğlu, değil Erdoğan, babam gelse seçilse diktatör olur.  Olmama ihtimali de yoktur.”

 

KURTULUŞ MÜCADELESİ VERENLERE DE HAİN DİYORLARDI

 

Anayasa paketindeki maddeleri tek tek dinleyicilere anlatan Sera Kadıgil, iktidar sahiplerinin bu değişiklik hakkında hiç konuşmadığını bu yüzden hayırcılara terörist değip ötekileştirmeye çalıştığını söyledi. Başka söyleyecek hiçbir argümanları yok diyen Kadıgil, “Bize şu anda hain, terörist işbirlikçi diyorlar ya, Kuva-i Milliye zamanında Kurtuluş savaşında neler demiş padişah ve saray eşrafı Nutuk’ta Mustafa Kemal Atatürk diyor ki, o zamanlarda ‘Ulus ve ordu, Padişah ve Halifenin hainliğinden haberli olmadığı gibi, o makama ve o makamda bulunana karşı yüzyılların kökleştirdiği din ve gelenek bağlarıyla içten bağlı ve uysal. Ulus ve ordu, kurtuluş yolu düşünürken bu atadan gelen alışkanlık dolayısıyla kendinden önce yüce halifeliğin ve padişahlığın kurtuluşunu ve dokunulmazlığını düşünüyor. Halifesiz ve padişahsız kurtuluşun anlamını kavrama yeteneğinden yoksun... Bu inançla bağdaşmaz oy ve düşüncelerini açığa vuracakların vay haline! Hemen dinsiz, vatansız, hain, istenmez olur.’Kuva-i Milliyecilere takılan lakap nasıl hain ise, şu anda bize takılan lakaplar aynıdır, aynı durumdayız ve bunu gururla göğsümüzde taşımaktan bir beis asla görmüyoruz. Hakikaten biz şu an varoluş mücadelesi içindeyiz. Bizim korkacak, kaçacak bir yerimiz yok. Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek bize düştü, bizim neslimiz oldu biz ancak ve ancak bundan gurur duyarız” diyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır’ diyerek geldiğimiz nokta bu” dedi.