1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ünlü İşadamı Ölü Bulundu!
Ünlü İşadamı Ölü Bulundu!

Ünlü İşadamı Ölü Bulundu!

İsrail'in en zengin işadamlarından olan ve Türkiye'de de yakından tanınan İşadamı Sami Ofer evinde ölü bulundu.

A+A-

İsrail Channel 10 TV'nin haberine göre, İran ile iş bağlantıları nedeniyle bir skandalın ortasında yer aldığı iddia edilen ünlü işadamı İsrailli Sami Ofer evinde ölü bulundu.


Birkaç haftadır İran'la yaptığı gizli anlaşmalarla gündemde olan işadamı, ABD tarafından kara listeye alınmıştı. Ofer'in gece geç saatlerde bilinmeyen bir nedenle yaşamını yitirdiği açıklandı.


İran ile ünlü İsrailli sanayici işadamları Ofer Kardeşler'in 2002'den beri ticaret yaptığının ortaya çıkması İsrail'in gündemine adeta bomba gibi düşmüştü. Ofer Kardeşler, Raffles Park adlı gemiyi Crystal Shipping adlı bir şirkete satmış, ardından da gemi İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Hattı'na (IRISL) satılmıştı.


Olayın ortaya çıkmasının ardından Ofer Grubu topu İsrail yönetimine atarak "İran'a asla gemi satmadık ve İsrail Devleti'nin yetkili idareleri açıklamamızı doğrulayacaktır" beyanatında bulunmuştu.


Türkiye yakından tanıyor


Ofer Grubu, Türkiye'de de Tüpraş ve Galataport ihalleriyle Kuşadası Limanı'nın özelleştirmesinde, usulsüzlük yapıldığı iddialarıyla uzun süre gündemde kalmıştı.
SAMİ OFER KİMDİR?

Sami Ofer kardeşi Yuli Ofer ile birlikte Ofer Biraderler (Ofer Brothers) grubunun sahibidir. 19 Şubat 1922'de doğmuştur.

1947'de Romanya'dan İsrail'e göçmüş olan babaları Joseph Herschovici'nin Hayfa'da başlattığı küçük gemi acentesi oğulları Sami ve Yuli'nin (sonradan soyadlarını İbranileştirerek Ofer adını almışlardır) yönetiminde dev bir uluslararası gruba dönüşmüştür. İki kardeş bir arada, Forbes dergisi dünya zenginleri sıralamasında 2005'de 3.1 milyar dolarlık bir servetin başında 188'inci sıradadırlar.

İsrail'in ikinci büyük zenginleridirler.

Kamuoyuna karşı ketum bir tarz benimsemiş olan iki kardeş, başta gemi taşımacılığı, bankacılık, inşaat ve emlak sektörlerinde faaldirler. Monako'da yaşayan Sami Ofer daha ziyade denizcilik sektörleri ile ilgili faaliyetleri, Tel Aviv'deki kardeşi Yuli ise emlak işlerini idare etmektedir.

Ofer kardeşler, 2004 yılında, grup içindeki müşterek varlıklarını resmen ayıracaklarını (Sami Ofer'in varlığının kardeşi Yuli Ofer'den çok daha fazla olduğu tahmin edilmektedir) ve çocuklarına birbirlerinden ayrılmış varlıklar devredeceklerini açıklamışlardır.

Sami Ofer aynı zamanda tanınmış bir sanat koleksiyoncusu olup, dünyanın en büyük Marc Chagall tabloları koleksiyonuna sahiptir.

03.06.2011 tarihinde evinde ölü bulunmuştur