1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Unutulmayan gelenek Kalandar!..
Unutulmayan gelenek Kalandar!..

Unutulmayan gelenek Kalandar!..

Kalandar, Trabzonda Rumi Yılbaşı gününe...

A+A-

 Kalandar, Trabzonda Rumi Yılbaşı gününe, bu günün gecesinde yapılan eğlenceler ve mahalli takvimde yılın ilk ayına verilen isimdir. Kalandar’ın birinci günü Miladi Takvim’e göre Ocak ayının 14′üne tekabül eder. Karadeniz Bölgesinde, özellikle Trabzon ilinde bu gecenin ayrı bir önemi vardır.

Kalandar gecesinin en yaygın eğlencesi  çanta atmak denilen bir eğlencedir. Geleneksel olarak bu gecede çocuklar karanlık basar basmaz dışarı çıkar ve evleri dolaşmaya başlarlar. Ellerindeki poşetleri evlerin kapısına koyup zile bastıktan sonra ev ahalisinin poşetin içine koyacakları hediyeleri beklerler. Çanta atanın kim olduğunu anlamak içinde, evden gelen seslere ses değişikliği yapılarak, maniler söylenerek yanıt verilirdi.

İşte gelduk kapinıza

Selam verduk yapinıza

Selamumi almasanız

Daha gelmem kapinıza

Kalandar günü ve gecesiyle ilgili başka inanışlarda oldukça fazladır. Örneğin;

-Kalandar ayının ilk suyu o evde uğurluluğu bilinen birine taşıtılır.

-Gelinlik kızı olan evlere atılan çantalara kimi, annelerin önceden hazırladıkları tuzlu çörekleri koyduğu söylenir. Çöreği yiyen delikanlıların o gece evin kızını düşlerinde göreceklerine ve ona tutulacaklarına inanılır .

-Kalandar ayının ilk 12 gününde havaların durumu günü gününe izlenir. Her günün hava durumu sıra ile o yılın aylarına karşılık tutulur. Belirli ayların yerini tutan günlerde hava durumu nasılsa o günün karşılığı olan ayda da havaların öyle geçeceğine inanılır.

-Kalandar günü eve ilk giren kimse geveze ise o evin tavukları çok yumurtlar.

-Kalandar ayının ilk günü eve girenin, uğurluluğu bilinen birisi olması ve evin büyüğünden izin alarak girmesi gerekir. Bunu düşünmeden eve girenler ya kapıdan geri çevrilir ya da uğursuzluğunu gidermek için ayaklarına kül ekilir.

-Kalandar sabahı kimseye sezdirilmeden denize ve sığırlara bakılırsa deniz şans, sığır uğur getirir.

-Kalandar sabahı birine par verinin o yıl evine bereketsizlik girer, birinden para almak ise bolluk getirirmiş.

İşte böyle bir eğlencenin kime ne zararı olabilir ki? Bırakında eğlensin, öğrensin ve öğretsin yeni nesiller..