1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Usta’nın artıları ve yaşayacağı zorluklar!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Usta’nın artıları ve yaşayacağı zorluklar!

A+A-
 Trabzonspor yönetimi göreve geleli üç ay  oldu. Şahsıma göre  bir takım yanlış tercihlerde bulunulmuş olsa da, bazı çevrelerin bir ‘mucize’ beklercesine  yaratmak istedikleri kargaşa, üretmeye çalıştıkları dedikoduların, hiç kimseye bir faydası olmayacağını belirtmek isterim.

Bu kadar kısa süreç içerisinde Trabzonspor yönetimi, kadrosunda bazı oyuncu tercih ve tasarruflarında bulundu. Daha önemlisi ‘feda’ projesi adı altında, mevcut oyuncuların sözleşmelerinde  yeni düzenlemelere gitti. Oyuncu  tercihlerinde Güray ve Muhammet Demir transferlerinin yararlı olacağını düşünmemekle birlikte;Bosingwa transferinin doğru bir hamle, M’Bia’nın satışından elde edilen rakamın ve oyuncuya verilecek yüksek rakamdan kurtulmuş olunmasını da takdire şayan şekilde görmek,  mümkündür. Tabi ara transferde izlenen politikalara, yönetimin yeni olduğunu da düşünürsek,  hoşgörüsüz yaklaşmamak gerekir. Umarım Haziran transferlerinde Trabzonspor başkanı sayın Usta, çok daha doğru tercihlerle, iyi işlere imza atacaktır. Beklentimiz ve inancımız bu yöndedir. Bir defa sayın Usta’nın ‘feda’ adı altında attığı adım, asla küçümsenmemelidir.  Tam tersine büyük bir beceridir. Çünkü var olan sözleşmelerden, yılda 55 milyon lira tasarruf edebilmek, kulübün en önemli geliri olan, naklen yayın pastasından aldığı dilim kadardır. Yani bir başka deyişle,  ‘elimizden kaybolup gitmiş naklen yayın gelirine yeniden kavuştuk’ demektir!  Eğer Trabzonsporluysak,  kısa zamanda atılan bu mahir adımı, sadece alkışlamak gerekir. Trabzonspor başkanı için ne tür dedikodular yapılırsa yapılsın. Belki havalıdır! Belki futbolu çok iyi bilmez! Belki başka bir şey, vs… Ancak, başkanın parayı çok iyi yönetebilme becerisini, hiç kimse inkar edemez.  Sayın Usta,  aynı zamanda zeki, yani bizim tabirimizle ‘cin gibi’ bir iş adamıdır.Siyasi ve sosyal çevresi geniştir!  Projeler üretebilir, gelir getirici kaynaklar bulabilir! Haram noktasında hassastır! Sakın bu son dediğimi küçümsemeyin! Trabzonspor, uzun zamandan beri haram ve helali düşünmeyen, ‘cebine hummalı çalışan’ vicdanı zayıf kişilerden, çok büyük kayıplar yaşadı! Şahsen aile yapısını da bildiğim için inanıyorum ki,  sayın başkan bilerek bunlara geçit vermez, vermeyecektir de! Sayın başkan Muharrem Usta’nın tüm bu özellikleri,  kanımca Trabzonspor camiası için önemli artıdır. Fakat sayın Usta’nın işinin çok zor olduğunu da kabul etmek gerekir. İşi zordur; çünkü, ekonomisi çok çok sıkıntılı (temeli 2008 yılına dayanan) bir kulübü yönetmektedir. İşi zordur; çünkü, dedikodusu bol, haset insanlarının, ukalalıkların kol gezdiği bir şehrin takımına başkanlık yapmaktadır! Mesela şimdiden Ahmet Çubukçu ile arasını açma girişimlerine start verilmiştir! İşi zordur; çünkü, paraya göre hareket eden, kıblesini maddi çıkarlarına göre belirleyen bir medya ile karşı karşıyadır! Ve işi zordur; çünkü, seçim öncesi kendisini destekleyen guruplara ve onların temsilcilerine verdiği sözler gereği, kendisinden beklentiler büyüktür! Ve bu beklentiler yerine getirilmediği an, kendisi de biliyor ki, muhalefet artan bir tempo ile ivme kazanıp, linç kampanyasına dönüşebilir!  Fakat Muharrem bey, zeki ön görüsü ile düzgün dostlarının da yardımıyla bu zorlukları aşabilmelidir.

Trabzonspor camiası olarak bizler, sayın Muharrem Usta ve yönetimi için sabır göstermeliyiz. Eleştiri olmayacak mı? Elbette olacak. Şahsen gördüğüm yanlışları sıralamak durumunda olacağım. Fakat iftira, dedikodu, yalan üzerine, sırf yıpratma amaçlı işler olmamalıdır. Camianın her kesimi buna dikkat etmek zorundadır. Şu an acımasız davranmak Trabzonsporlulukla asla bağdaşmayacaktır. Madalyonun diğer tarafında ki  sayın başkan ise;  kendisinden milyonların büyük beklenti içinde olduğunu bilerek, bir iki kişinin aklı ile değil, toplumsal bakış ve bazen muhalif gördüğü kesimlerin dahi  görüşlerini alıp süzgeçten geçirmelidir.  Özellikle Haziran ayında yapacağı tercihlerde (Scaut ekibi, transfer, teknik adam) çok akılcı adım atmak zorundadır. Aksi halde, yani atacağı her yanlış adım, yapacağı her  hatalı tercih ‘feda’ değil, ‘cefa’ olarak karşısına çıkacaktır! Muharrem beyin seçim öncesi, pazarlık yaptığı kesimler, verdiği bir takım sözler de  olabilir. Fakat birinci vazifesi Trabzonspor’u ehil eller yolu ile yönetmek olmalıdır. Gerekirse verdiği bir takım sözleri tutmak zorunda olmamalıdır.  Çünkü söz verdiği kesimler ya da şahıslar, işin ehli olmayabilir! Sadece kendi kesesinin peşinde olup, iyi niyet taşımıyor da olabilir. Bunları geçmişte çok gördük ve yaşadık! Aslolan Trabzonspor’un ayağa kalkması ve şahlanabilmesidir. Bu amaç doğrultusunda; etrafında ki boş ve cebinin dostu tiplerden kendini bir şekilde sıyırabilmelidir. Dün 2 milyon euroluk oyuncuyu 5 milyon, 800bin dolarlık futbolcuyu 4 milyon, 400 bin dolarlık oyuncuyu 2.4 milyon dolar gibi rakamlarla, Trabzonspor’un defterine yazan vicdan yoksunu kesimleri ki ben bunlara ‘şebeke’ diyorum, bunlardan kurtulmalıdır. Aksi halde işi çok zordur. Sayın başkan bu şebekeden, bu yamyam takımından kendini sıyıramaz ise hem bilgisine, hem zekasına, hem iyi niyetli hizmet anlayışına, çok ama çok yazık olacaktır! Ve kendisine ümit bağlayanların da umutlarını yıkmış olacaktır!

Netice itibarı ile Trabzonspor başkanı ve yönetimi için olumsuz hava estirmek, doğru bir davranış değildir. Zamana ihtiyaç olduğu muhakkaktır. Yarın yanlış tercihler, ekonomik savurganlıklar, hak etmeyenlerin torpille oturduğu koltuklar gözümüze çarparsa, elbette susmayacağız. Fakat bugün başkan ve yönetimini art niyetli olarak karalamaya çalışmak, Trabzonspor’a yapılmış büyük bir kötülük, insan vicdanına sığmayacak densizlik olur. Şimdilik sadece destek ve uyarı babında eleştiriler ile yol göstermeye çalışmak doğru olandır.

Önceki ve Sonraki Yazılar