1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Utanç Yasası İşlemeye Başladı
Utanç Yasası İşlemeye Başladı

Utanç Yasası İşlemeye Başladı

Metris'te bulunan tutuklulardan bazıları tahliye dilekçesi verdi...

A+A-

Şike kanun teklifinin TBMM'den geçmesinin ardından Metris'te bulunan tutuklulardan bazıları tahliye dilekçesi verdi.

Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunda değişiklik yapan kanun teklifinin TBMM'den geçmesinin ardından Metris Cezaevi'nde bulunan tutuklulardan bazıları tahliye dilekçesi verdi. 

Yasa henüz Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmadığı ve resmi gazetede yayınlanmadığı için yürürlüğü girmedi ancak 'futbolda şike soruşturması' kapsamında tutuklanan şüphelilerin avukatları tahliye dilekçelerini vermeye başladı. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen avukatlar, Tayfur Havutçu, Serdar Adalı, Ahmet Ateş, Korcan Çelikay, İlhan Ekşioğlu ve Mecnun Otyakmaz hakkındaki tutuklama kararının kaldırılmasını talep etti. 

Hapis Cezaları Azaltıldı 

Bu suçlar için mevcut kanunda öngörülen 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası, ''1 yıldan 3 yıla'' kadar şeklinde değiştirildi. 

Teşvik ve şikeye karışanlar eğer kulüp başkanı, yöneticisi, teknik direktörü ya da menajeri gibi görevleri yürütüyorsa, ceza yarı oranında artırılacak. 

Şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarda, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemeyecek, verilen hapis cezası ertelenemeyecek. 

Beraat Eden Görevine Dönecek 

Hakkında soruşturma başlatılan kişi, eğer ceza alırsa kulüp başkanlığı, yöneticiliği yapamayacak, federasyonlarda görev alamayacak. Ancak beraat ederlerse görevlerine devam edebilecek. 

Spor alanlarına yasak madde sokan, hakaret içeren tezahüratta bulunanlara verilen hapis cezaları da indiriliyor. 

Stada Yasak Madde Sokanlar 

Buna göre, spor alanlarına yasak alet ve madde sokanlar 1 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. 

Kanun, hakaret içeren tezahüratta bulunanlara da hapis cezası indirimi getiriyor; hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan 1 yıla düşürülüyor. 

Bu düzenleme kapsamına giren suçlardan dolayı yargılamalar ağır ceza mahkemelerinde değil sulh ve asliye mahkemelerinde yapılacak.