1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uzmanlar süreci yorumladı
Uzmanlar süreci yorumladı

Uzmanlar süreci yorumladı

Aylardır kamuoyunun en önemli maddeleri arasında yer alan ve dün Nevruz kutlamaları sırasında Abdullah Öcalan’ın mektubunun okunmasıyla farklı bir boyut kazanan çözüm sürecini uzmanlar yorumladılar.

A+A-

 

Türkiye, Kürt sorununun çözümü sürecinde tarihi günler yaşarken, Nevruz’da okunan Öcalan mesajını uzmanlar VATAN’a yorumladı

- Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu (Siyaset Bilimci): “Meselenin henüz çok başındayız. Sürecin arkasından demokrasi ve iktisadi kalkınma gelmezse bu süreç sekteye uğrar. PKK, 1999’da da eylemsizlik kararı almıştı ancak demokratikleşme ve kalkınma hamlesi gelmediği için çatışmalar yeniden alevlendi. Demokratikleşme ve iktisadi kalkınma modellerinin mutlaka hayata geçirilmesi gerekir.”

‘Öz yönetim’de sıkıntı yaşanabilir

- Prof. Dr. Hakan Yılmaz (Siyaset Bilimci-Boğaziçi Üniversitesi): “PKK’yı silahtan arındırmak çok önemli bir adımdır. Ancak yeterli değildir. Bundan sonraki mesele demokratik ve siyasal yoldan Kürtler’in sorunlarının anayasal çerçevede nasıl karşılanacağıdır. Anadilde eğitim ve öz yönetim konularında siyasi sıkıntılar yaşanabilir. KCK tutuklularının durumu, BDP dışındaki siyasi hareketleri ortaya çıkacaktır.”

‘Hiçbir güç engelleyemez’

- Muhsin Kızılkaya (Yazar): “21 Mart 2013 Perşembe tarihi, 15 Ağustos 1984’de başlayan son Kürt isyanın bitiş düdüğünün çalındığı gündür. Bir anda ve birkaç ustaca metinle barış süreci resmen ilan edilmiş oldu. Bundan sonraki hiçbir güç ve provakasyon barış sürecini akamete uğratamayacaktır. Kürt hareketinin talepleri akıllı politikalarla ve demokratik alanda yolu açılmıştır.”

‘Herkes helalleşmeli’

- Tarhan Erdem (Siyaset bilimci): “Çok memnun edici bir açıklama. Öcalan, Türklerin ve Kürtlerin helalleşmesi gerektiğini söylüyor. Suça karışmayanların bu ülkede kalarak ya da sonradan Türkiye’ye gelerek yaşamlarına devam etmelerinin de düşünülmesi lazım. Gerçekten herkesin artık helalleşmesi gerekiyor. Büyük devletler büyük milletler yaptıkları hareketlerle büyük olurlar.”

‘Türkiye’nin ikinci kurtuluşu’

-Prof. Dr. Doğu Ergil (Siyaset bilimci): Öcalan’ın mesajı bu sürecin başlamasını kolaylaştırmak için atılan en somut ve sonuç getirici adımdır. Adına ne dersek diyelim 30 yıldır süren bir iç savaş bitiyor. İstiklal Savaşı’nda 7 bin kişi buradaki çatışmada 40 bin kişi öldü. Buna Türkiye’nin ikinci kurtuluşu diyebiliriz.