1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Üzülsem de umutluyum
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Üzülsem de umutluyum

A+A-
 Karşılaşmanın ilk devresinde topu ayağında çok daha fazla tutan Trabzonspor’du. Oyunun hakimi ve kontrolü elinde tutan da Bordo Mavililer gözükse dahi aslında ilk yarı orta saha mücadelesi şeklinde geçti. Çünkü Karadeniz ekibi oyunu hızlandıramadığı ve hücumda çoğalamadığı için oyunu tam manasıyla rakip alana yıkamadı ve pozisyon üretmekte büyük sıkıntı yaşadı. Yani çabuk oyun ve hücumda çoğalabilme prensibi maçın ilk bölümünde uygulanamadı. Bunda en büyük etken ise gole sebebiyet veren şutu atan Erkan ile golü yapan Yusuf’un  yani iki kanat oyuncusunun vasat görüntüleriydi. Bir diğer önemli etken de  Özer’in oynadığı orta bölgeye M’Bia, Okay gibi isimler, söz konusu bölgeye fazla destek veremeyip Özer’in yalnız kalmasına yol açmalarıydı.Ayrıca Beşiktaş maçında son derece hırslı gözüken oyuncu gurubu, Akhisar maçında ‘Nasıl olsa kazanırız’ rehavetinden kendini bir türlü kurtaramadı.

Müsabakanın ikinci devresinde oyun anlayışı açısından fazla bir değişiklik olmadı. ‘Bu işi bitirdik’ düşüncesi ile devam eden Bordo Mavili oyuncular, tempoyu artıramayıp, yavaş oyunla istenileni yine veremedi. Trabzonspor, kanatlardaki sıkıntıyı da aşamayınca yine etkili olmadı. Akhisar’ın önce  penaltı,  ardından kafa ile gelen golleri Trabzonspor taraftarına soğuk duş etkisi yaşatırken, Şota’nın kanımca doğru ve akılcı değişiklikleri bir parça olsun hareketliliğe vesile oldu. Cardozo, Mehmet, Marin değişiklikleri, Gürcü teknik adamın aldığı risk ve tamamen hücum düşüncesinin  eseriydi. Ve bu değişiklikler neticesinde Cardozo, Marin ikilisi takıma önemli katkı da bulunarak skoru dengelediyse de üç puanı getirecek  gol bir türlü gelmedi. Cardozo attığı muhteşem golle adeta ‘En akılcı, en bitirici golcü benim’ derken, Penaltı kaçırsa da N’Doye’nin de ilk on bir de devam etmesi gerekir. Aslında Şota hoca favori olunan, özellikle iç saha  maçların da 4-4-2 sistemi ile sahaya çıkıp N’Doye-Cardozo ikilisini birlikte kullanırsa, düşünceme göre daha çok verim alır. MarkoMarin ise çabukluğu, tekniği ve zekası ile çok faydalı olacağa benziyor.

Trabzonspor’un kadrosu çok kaliteli isimlerden oluşmaktadır. Bu  gece bir talihsizlik yaşanmış olabilir. Beklenmeyen bir skorla karşılaşılmıştır. Lakin teknik heyet Cardozo, Marin, Mehmet üçlüsünü ilk on bire nasıl monte edeceğini çok iyi hesap edip, on beş günlük arayı pozitif değerlendirebilirse,  güzel sonuçlarla bu takım taraftarını mutlu edebilir. Elde ki potansiyele göre umutsuzluğa düşecek bir durum söz konusu değildir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar