1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uzun Aradan Sonra İlk Kez Bir Aradalar!
Uzun Aradan Sonra İlk Kez Bir Aradalar!

Uzun Aradan Sonra İlk Kez Bir Aradalar!

Trump Towers Onları Bir Araya Getirdi...

A+A-

Trump Towers Alışveriş Merkezi'nin açılış töreni, uzun zamandır bir araya gelmeyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Aydın Doğan'ı bir araya getirdi.

 


Başbakan, yaklaşık 1 buçuk yıllık bir aradan sonra Aydın Doğan'la kameraların karşısına geçti. Erdoğan son olarak geçtiğimiz yıl Aydın Doğan'la medya buluşmasında bir araya gelmişti.

 


ERDOĞAN'IN TÜRKÇE HASSASİYETİ

Başbakan, açılıştaki konuşmasında alışveriş merkezlerinde Türkçe isim tercih edilmesinin önemine dikkat çekti. Başbakan, şunları söyledi:

 

Ekonomiye ve istihdama katkı sağlayanları kutluyorum. Daha önce bir AVM açılış töreninde yaptığım bir hatırlatmayı burada tekrar etmekte fayda görüyorum. Başta İstanbul olmak üzere bir çok konut ve AVM inşaatında bir çok isim kullanılıyor. Moll deniyor, towers deniliyor. Yatırımcılarımdan rica ediyorum; Türkçe hassasiyetini görmek istiyoruz. İstanbul uluslararası bir markadır. Ama Türkçe de artık ülke sınırlarını aşan bir dildir. Tükçeleşmiş Türkçe'yi bile benimsersek çok önemli adımlar atmış oluruz.

 


"YÜZDE 80 DOLULUK, TÜRKİYE'NİN GELİŞİMİNİ GÖSTERİYOR"

Az önce sayın Doğan'a sordum; doluluk nedir, diye. Ortalama yüzde 80 oranında doluluk olduğunu ifade etti. Bu, Türkiye'nin nasıl geliştiğini gösteriyor. Burada 400 milyon dolarlık yatırım yapacaksınız ve hemen yüzde 80 oranında bir doluluğa ulaşmak, önemli bir durum.

 

Şu anda komşularımız, 'benim ekonomik sorunlarım var' deyip organizasyonlardan çekildi. İstanbul'un adının dünyada çok daha fazla anılmasının önünü açtık. Asya yakasındaki finans merkeziyle ilgili; devlet bankalarımız oraya taşınıyor ve bunun yanında özel sektördeki kurumlarımız da yatırımlarını da yapmaya başladı. İstanbul'da bir yerleşim planının olduğunu ortaya koymak için bu adımlar atılıyor.

 


"BOĞAZ'DAKİ ÇİRKİN YAPILARI ORTADAN KALDIRACAĞIZ"

Asrımızın en büyük projelerinden Marmaray'ı sürdürürken bir yandan tarihi eserler toprak altından çıkarılıyor. Tabii bu, projeyi dört yıl geciktirdi ama tencere tava hassasiyeti nedeniyle çalışmalarımız biraz gecikti. Bu dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın kurulmasının tek sebebi, ülkemizin genelinde yeni bir nazım plan uygulamasıyla rast gele bir yapılanma değil kontrollü inşanın önünü aştık. Boğazdaki o çirkin yapıları ortadan kaldıracağız. Kanal İstanbul'un proje çalışmaları devam ediyor.

 


"BEN BAŞBAKAN OLDUKÇA 'İSTANBUL MODERN' KALACAK"

İstanbul'da tarihin yağmalanmasına, tabii hayatın yok edilmesine asla ve asla izin vermeyeceğiz. Bir dünya kenti olan İstanbul'da yeninin, eskiye saygı gösterdiği bir yol izleyeceğiz. Geçenlerde bazı gazetelerde okudum, üzüldüm. İstanbul Modern'in yıkılması mevzuu. Benim böyle bir şeyden haberim yok. Meğer bu işin de spekülatörleri var. Ben Başbakan oldukça İstanbul Modern ayakta duracaktır.

 

Aynı şekilde yanındaki bir antrepoyu da Mimar Sinan Üniversitesi'ne vermeyi planlıyoruz.