1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Uzungöl sessizliğe büründü
Uzungöl sessizliğe büründü

Uzungöl sessizliğe büründü

Uzungöl sessizliğe büründü

A+A-

Türkiye’nin ve Karadeniz Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl, bu günlerde adeta sessizliğe büründü. 

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan Uzungöl, Sonbahar mevsiminin gelmesiyle beraber sessizliğe büründü. Uzungöl’e gelen turist sayısında ciddi ölçüde azalma yaşanırken, bölge esnafı yine de memnun olduklarını ifade ettiler.

Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Zeki Soylu, Uzungöl’ün 4 mevsimde dinamikliği yaşaması için kesinlikle teleferik projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, Uzungöl için teleferiğin olmazsa olmazı olduğunu ifade etti. Soylu, 15 Temmuz sürecinden sonra Türkiye’de turizmden en az etkilenen yer olduklarını ifade ederek “Bu süreden sonra Türkiye’de Uzungöl en az etkilenen yer oldu. Hatta beklentilerimizin üzerinde geçtiğini söyleyebiliriz. Yalnız günü birliklerden biraz düşüş yaşandı. Sezonun esnaf açısından da memnun geçtiğini söyleyebiliriz. Uzungöl’ün en büyük problemi ise imardır. Dolayısıyla imar probleminin çözülmesiyle Uzungöl’de sorunların daha da azalacağını düşünüyoruz. Bizim için teleferik projesi olmazsa olmazımızdır. Çünkü bölgede dört mevsim turizmi yaşatmamız için teleferik projesinin bir an önce hayata geçmesi gerekiyor. Bunun ile ilgili müjdeler verildi yalnız bir türlü yapım aşamasına gelinmedi. Bu bizim hayal ettiğimiz bir proje” ifadelerini kullandı.

"Teleferik ruhsat aşamasında"

Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği Başkanı Yardımcısı Ahmet Aygün de, sezonun iyi geçtiğini dile getirerek, “Türkiye’nin yaşadığı süreçlerden etkilenmedik. Esnaf açısından memnun edici olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ufak tefek problemlerimiz yaşandı. Başta çöp ve trafik olmak suretiyle, Arap turistler açısından ise memnuniyet verici olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreçten sonra biz düşeceğini zannettik yalnız geçen seneye eş değer olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Uzungöl’ün kanayan yarası olan teleferik konusu ile ilgili Aygün, “Şuanda ruhsat aşamasında. Belediye ile görüşmeler devam ediyor. Hukuki süreçle ile alakalı sorun olmaz bu kış çalışmalara başlanılabilir. Teleferik projesinin kış turizmi için çok etkili olacağını düşünüyoruz. Eğer bu proje hayata geçerse Uzungöl her mevsim insanların geleceği yer olacak” şeklinde konuştu.