1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Vali Kızılcık: “Ulaştırma Sektörü 1. Sırada”
Vali Kızılcık: “Ulaştırma Sektörü 1. Sırada”

Vali Kızılcık: “Ulaştırma Sektörü 1. Sırada”

"Her kesimden destek istedi"

A+A-

 

Trabzon İl Koordinasyon Kurulu Ekim Ayı Toplantısı Trabzon Valiliği A Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın başkanlık yaptığı toplantıya belediye başkanları, ilçe kaymakamları, daire amirleri ve sivil toplum kuruluşları ve İl Genel Meclisi Üyeleri katıldı.


Trabzon’da kamu yatırımlarının 2011 yılı Eylül ayı sonu itibariyle değerlendiren Vali Kızılcık, “21 yatırımcı kuruluş 14 ana sektör ve değişik alt sektörlerde 5,3 Milyar TL toplam tutarı olan bin 702 adet proje üzerinde çalışmalar sürdürülmüştür. Bu projeler için 2011 yılında genel, özel idare ve döner sermaye bütçelerinden toplam 425 Milyon TL ödenek tahsis edilmiş olup, Eylül ayı sonuna kadar 281 Milyon TL harcama yapılarak yüzde 66 nakdi, yüzde 60 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır” dedi.


Yatırımların kamu sektörü itibariyle değerlendirilmesinde ulaşım sektörünün birinci sırada yer aldığını ifade eden Vali Kızılcık, “Ulaştırma sektörü 99 Milyon TL harcama ve toplam harcamanın %35 ile ilk sırada yer alırken, eğitim sektörü 45 Milyon TL harcama ve toplam harcamanın %16’sı ile ikinci sırada, genel idare sektörü ise, 37 Milyon TL harcama ve toplam harcamanın %13’ ü ile üçüncü sırada yer almıştır” diye konuştu.


Vali Kızılcık, kuruluşlar bazında yatırımları da değerlendirerek açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:“Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü 69 Milyon TL harcama ile ilk sırada yer alırken, bu kuruluşu yaklaşık 42 Milyon TL harcama ile İl Özel İdaresi ve 41 Milyon TL harcama ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) izlemiştir. Trabzon’da 2011 yılı Eylül ayı sonu itibariyle 697 proje tamamlanmıştır. Bu projelerin 663 adetine bu yıl içerisinde başlanmış ve tamamlanmış, kalan 34 adeti ise 2011 yılından önce başlanan ve bu yıl tamamlanan projelerdir. Halen üzerinde çalışılan 490 projenin 397’sine bu yıl başlanmış, 93’üne ise 2011 yılında önce başlanarak, çalışmaları süratle devam etmektedir.”

Vali Kızılcık, ayrıca bölgemizde bulunan gençlik merkezlerinin aktif olarak kullanılması konusunda talimat vererek, toplumun her kesimden destek istedi.


Toplantı kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri tarafından tamamlanan ve devam eden yatırımlar hakkında bilgiler vermesinin ardından son buldu.