1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Öz'den İstiklal Marşı mesajı!
Vali Öz'den İstiklal Marşı mesajı!

Vali Öz'den İstiklal Marşı mesajı!

"İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde...

A+A-

"İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilişinin 95. Yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz"

Vali A.Celil Öz İstiklal Marşının Milli Marş Olarak Kabulünün 95. Yıl Dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Öz mesajında şunları kaydetti.

"Bağımsızlık sürecinde aktif rol alan, hayatını, yurduna ve milletine adamış milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden dökülen kahramanlık destanı olan İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilişinin 95. Yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

95 yıl önce Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı milletimizin yurt ve bayrak sevgisinin, Türk Milletinin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan, inanç ve azmin zaferi olan dizelerdir. Bu destansı eser aynı zamanda, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir belge niteliğindedir.

Topyekün vatan mücadelesinin verildiği dönemde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı, kadın-erkek, genç-yaşlı tüm milletimize yaşattığı ortak duygu ve coşkuyla, zorluklara karşı dayanma gücünü artırmıştır.  

Ulusal Marşımız bizlere, atalarımızın bağımsızlık uğruna neleri feda ettiklerini çok iyi anlatarak, korumamız gereken asli değerlerimizi hatırlatan, bir değer olmuştur. Bu düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümünde, tüm kahraman şehitlerimizi ve Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum."