1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Van'da 90 bina sahibine soruşturma!
Van'da 90 bina sahibine soruşturma!

Van'da 90 bina sahibine soruşturma!

Soruşturma devam ediyor.

A+A-

 Erciş'te yıkılan çok katlı 90 binanın sahibi ve müteahhitleri hakkında Cumhuriyet Savcılarının başlattığı soruşturma sürdürüyor.


Van'da geçen 23 Ekim'de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından Van ve Erciş'te yıkılan çok katlı 90 binanın sahibi ve müteahhitleri hakkında Cumhuriyet Savcılarının başlattığı soruşturma sürdürüyor. Binalardan alınan örnekler İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi laboratuvarlarında incelenecek.

Van'da 23 Ekim günü meydana gelen ve 601 kişinin ölümüne neden olan 7.2 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, bir yandan da Erciş'te 84, Van'da 6 çok katlı olan yıkılan binalarla ilgili Van ve Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma da sürüyor.

Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı yıkılan 84 binadan 70'inde incelemeleri tamamlarken, soruşturma kapsamında depremde hayatını kaybedenlerin yakınları ile yaralananların bireysel şikayetleri de alınmasını sürdürüyor. Soruşturmayı derinleştiren Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, moloz yığınına dönen ve hasar gören binaların sahipleri, müteahhitleri, oturma ve yapı ruhsatı veren tüm ilgililer ile yapı denetim elemanlarını 'şüpheli' kapsamında almıştı.

Van ve Erciş'te Cumhuriyet Savcıları gözetiminde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden uzman ekipler, yıkılan binaların demir ve çimentolarından 'karot' adı verilen örnekleri alarak, kolonların röntgenini çekti. Savcılar, yıkılan binaların plan ve projelerini de belediyelerder istedi. Binalardan alınan numuneler ise İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Ünversitesi laboratuvarlarına gönderilerek burada incelenecek.

Savcılar, yıkılan binaların sorumlularını kusurlu bulunması halinde haklarında 'Olası kast sonucu adam öldürmek' veya 'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek' suçlamasıyla dava açılacak.