1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Varis tedavisi nasıl yapılır?
Varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis rahatsızlığı tedavi edilmediğinde ilerleyebilen bir rahatsızlık olduğu için bu yazımızda varis tedavisi nasıl yapılır konusunu ana hatlarıyla ele alacağız. Varis tedavisi nasıl yapılır sorusunu yanıtlamadan önce bu rahatsızlığı yakından tanımak gere

A+A-

Varis sorunu bacaklarda bulunan toplardamarlarla ilgili bir rahatsızlıktır. Varisin sebepleri toplardamarların görevini tam olarak yerine getirememesi sonucu ortaya çıkar. Toplardamarların görevi bacaklara giden kanı temizlenmesi için geri almaktır. Eğer toplardamarlarda bu işlev yerine getirilmezse toplardamarlar genişler, kanın tamamı geri çekilmez. Toplardamarlar cilde çok yakın olduğu için birçok varis sorunu gözle görülebilir şekilde kendisini belli eder. Varisleri incelediğimizde ciltte mavimsi görüntü veya morluklar görebiliriz. Toplardamarlardaki kapakçıkların işlevini yetine getirememesi sonucu bacak bölgesine geri akan kan istenmeyen varis görüntülerine dönüşüverir. İlerleyen bir sorun olduğu için ciddi varis durumlarında varis tedavisi görmek için doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.

Varis Belirtileri Nedir?

Varis tedavisi olmadan önce varis soruna sahip olup olmadığımızı uzman kontrolünde öğrenebiliriz. Bununla birlikte varislerin genel olarak bazı belirtileri vardır. Eğer varis nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız aşağıda bahsettiğimiz belirtilerin sizde olup olmadığına dikkat etmelisiniz:

•    Bacaklarda, ayaklarda oluşan görüntü bozuklukları

•    Günün ilerleyen saatlerinde meydana gelen  bacak ağrıları

•    Bacaklarda çatlama, morarma veya kanamalar

•    Bacak yorgunlukları, kramplar

•    Huzursuz bacak sendromu

•    Bacaklarda veya ayak bileklerinde şişme

•    Bacaklarda kaşıntı veya yanma hissi

•    Ciltten gözlenen damarlar, yara veya şişkinlikler

•    Ayak bileği lekeleri

Varislere nadir olarak gözlenen bir durum ise pıhtılaşmadır. Damarda meydana gelen pıhtı bazen ölümcül sonuçlar doğurabildiği için dikkatle tedavi edilmesi gerekir. Pıhtı oluşumları bedenin susuz kaldığı zamanlarda artabilir. Ayrıca hormon ilaçları kullananlar bu riske karşı doktorlarından bilgi almalıdırlar.

Varis Kimlerde Görülür?

Kalıtsal olarak, yani ailesinde varis görülenlerde varis ihtimali daha fazladır.

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık varis görülür.

Fazla kilo sorunu olanlarda varis görülebilir.

Sigara alkol gibi zararlı alışkanlıklar dolaşım sistemini bozduğundan varis riski doğabilir.

Sürekli oturarak çalışanlarda veya hareketsiz yaşam sürenlerde varis riski bulunur.

Uzun süreli ayakta duranlarda varis ihtimali artar.

Hamilelikte varis görülebilir.

Varis sorunu daha çok yaşlılıkta ortaya çıkabilir.

Hormon ilaçları kullananlarda varis oluşma ihtimali bulunur.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis rahatsızlığı toplumda yaygın olarak görülmektedir. Varis tedavisi nasıl yapılır sorusuna bunun ameliyatlı veya ameliyatsız çözümlerinin olduğu cevabını verebiliriz. Fakat ilerleyen tıp nedeniyle ameliyatlı çözüm çok fazla tercih edilmez. Günümüzde kullanılan başlıca yöntemler arasında lazerle yakma, köpükle yok etme, ilaç enjeksiyonu gibi çözümler ter alır. Kesin bir tedavi yolu olmamakla birliktevarise çözüm olarak varis çorapları önerilebilir.