1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Vatan Şairi Ölümünün Yıl Dönümünde Anıldı!
Vatan Şairi Ölümünün  Yıl Dönümünde Anıldı!

Vatan Şairi Ölümünün Yıl Dönümünde Anıldı!

Mezarı Başında Alındı...

A+A-

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 75.yıl dönümünde mezarı başında anıldı.İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 75. yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından düzenlenen anma programında; Kur'an-ı Kerim okunup dua edildi. Burdur'daki üniversite kampüsünden getirilen toprak da Akif'in kabrine döküldü.


Mehmet Akif Ersoy'un Edirnekapı Şehitliği'ndeki mezarı başında düzenlenen anma programına, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatçı, üniversite öğretim üyeleri ve üniversite öğrencileri, İstanbul'daki çeşitli okullardan gelen ilköğretim öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Akif'in mezarına çelenk konuldu.


Anma programında konuşan Mehmet Akif Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatçı, bağımsızlığımızın simgesi İstiklal Marşımızın şairi, Cumhuriyet dönemi fikir öncüllerinden Mehmet Akif Ersoy'un ismini almakla büyük onur ve ayrıcalık taşıyan üniversitemiz, vatan şairimizin adını yaşatıyor olmanın mutluluğunu duymaktadır. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi camiası olarak Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'u şükran ve minnet ve rahmetle anıyoruz." Dedi. Mehmet Akif Ersoy'un birlik ve beraberliğe verdiği önemi vurgulayan rektör Saatçı, "Bizlerde Akif'le aynı duyguları paylaşıyor, milli birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmenin en az gençlerimizi doğru yönlendirmek kadar önemli olduğuna inanıyoruz." dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da, Mehmet Akif Ersoy'un milli birlik ve beraberlik için mücadele eden bir toplum lideri ve bir edebiyat önderi olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden bir öğrenci Akif'in mezarı başında Kur'an-ı Kerim okurken okul müdürü Cavit Erdem'de Akif için dua etti. Yapılan duanın ardından Burdur'daki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin kampüsünden getirilen toprak rektör Mustafa Saatçı tarafından Akif'in mezarına döküldü. Anma töreni öğrencilere helva ve ayran dağıtımıyla sona erdi.