1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatandaş yardım ettiğine pişman oldu!
Vatandaş yardım ettiğine pişman oldu!

Vatandaş yardım ettiğine pişman oldu!

Bu kadar da olmaz...

A+A-

Türkiye Somali'de yaşanan açlık dramına seyirci kalmadı. Türk halkı, Somali için tüm imkanlarını seferber etti. Vatandaşlar, bir taraftan banka aracılığı ile yardım yaparken, diğer taraftan da çeşitli vakıf ve derneklerin başlattığı kampanyalara kısa mesajla (SMS) destek verdi.

Ancak cep telefonu faturalarını gören vatandaşlar yardım yaptıklarına bin pişman oldu.  "Ücretsiz" zannedilen  SMS'lerle Somali'ye yardım yapalım derdek, ödedikleri ek ücretlerle GSM operatörlerinin kasasını doldurdular.

KİM NE KADAR ÜCRET ALDI

Bugün'ün haberine göre, Turkcell, Somali'ye yardım yapmak için 5777 ile Kimse Yok mu Derneği ve 2868'le Kızılay'a gönderilen mesajlardan hiçbir ücret almadı. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Diyanet Vakfı'na ait 5601'e mesaj çekerek yardım edenler Turkcell'e bir mesaj için 21 kuruş ödemek durumunda kaldı. Turkcell'den yapılan açıklamada, kampanyanın başlangıcında Diyanet Vakfı aracılığı ile yapılan bağışlardan SMS ücreti alındığı kabul edildi. Açıklamada, "Ancak daha sonra Diyanet Vakfı'nın talebi üzerine yapılan yeni sözleşme ile bu ücreti kaldırdık" denildi.

BAKANLIK RİCA EDİNCE

Vodafone'un da yardım mesajlarından ücret aldığı ortaya çıktı. 5777'ye ile Kimse Yok Mu Derneği'ne bağış yapanlar 2 SMS, 2868'le Kızılay ve 5601'le Diyanet Vakfı'na yardımda bulunanlar ise 1 SMS bedeli ile ücretlendirildi. Vodafone yetkilileri yaptıkları açıklama ile Somali'ye yapılan yardım mesajlarından ücret almadıklarında ısrar etti. Ancak Vodafone faturalarında Diyanet Vakfı'na gönderilen mesajın ücretinin yer aldığının ortaya çıkması üzerine Vodafone yeni bir açıklama daha yaptı.

Açıklamada, "Diyanet Başkanlığı ile yaptığımız protokolde mesajlardan ücret kesilmesin ibaresi yoktu. Daha sonra Ulaştırma Bakanlığı 'sizin de bir katkınız olsun' deyince biz de Somali'ye gönderilen yardım mesajlarından ücret almadık" denildi. Açıklamada ayrıca,Kimse Yok Mu Derneği'ne gönderilen mesajlardan da ücret alınmadığı kaydedildi. Öte yandan Avea ise Somali için gönderilen SMS'lerden hiçbir şekilde kısa mesaj ücreti almadığını açıkladı.

YARDIMLARIN YÜZDE 50'Sİ SMS'LE

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Abdülkadir Özkan ise Ramazan ayının başlangıcında SMS kampanyasını başlattıklarında tüm operatörlerle kontrat imzaladıklarını söyledi.

Bu kontrat kapsamında operatörlerin gönderilen bağış mesajlarından ücret almayacağı bilgisinin yer aldığını kaydeden Özkan, "Eğer ücret alınıyorsa sözleşme ihlali yapılıyor demektir ve gereğini yaparız" dedi. Kampanya kapsamında geçtiğimiz hafta itibariyle 2milyon 350 binden fazla SMS bağışı aldıklarını kaydeden Özkan, "Bunun yüzde 50'sinden fazlası bir operatör üzerinden yapıldı" diye konuştu.