1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatandaşa benzin müjdesi
Vatandaşa benzin müjdesi

Vatandaşa benzin müjdesi

Bayramın ilk gününde EPDK'nın akaryakıt firmalarına yaptığı ikaz sonucunda bazı dağıtım şirketlerinin benzinde 2 ila 6 kuruş indirim yapması vatandaş tarafından memnuniyet verici olarak değerlendirildi.

A+A-

 EPDK'nın akaryakıt şirketlerine yönelik, "Fiyatları en yakın erişilebilir uluslararası piyasa fiyatlarına uyumlu hale getirmeleri" uyarısı akaryakıt fiyatlarını düşürdü.

BAZI FİRMALAR 2-6 KURUŞ DÜŞÜRDÜ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK), akaryakıt şirketlerine "benzin, motorin ve LPG fiyatlarını en yakın erişilebilir uluslararası piyasa fiyatlarına uyumlu hale getirmeleri" için süre vermesi nedeniyle bazı akaryakıt firmaları litre fiyatlarını 2-6 kuruş arasında düşürdü.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, EPDK akaryakıt şirketlerine "benzin, motorin ve LPG fiyatlarını en yakın erişilebilir uluslararası piyasa fiyatlarına uyumlu hale getirmeleri" için süre tanıdı. Tanınan süre dün itibarıyla dolarken, akaryakıt şirketlerinin litre fiyatlarına uyguladığı indirim oranları da belli oldu. Buna göre, firmalar akaryakıt fiyatlarında 2-6 kuruş arasında indirime gitti.

Yeni fiyatlara göre, daha önce litresi 4,84-4,92 lira arasında olan 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı, şirketlerin kendi fiyat politikalarına göre 4,81-4,88 lira aralığına kadar geriledi. LPG'de ise şirketler, TÜPRAŞ'ın son yaptığı 9 kuruşluk zammı pompa fiyatlarına yansıtmama kararı aldı.