1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatandaşın tepkisi başarılı oldu
Vatandaşın tepkisi başarılı oldu

Vatandaşın tepkisi başarılı oldu

Son günlerde kamuoyunda çok konuşulan vekillere özel ayrıcalıklar tanınması hakkında vatandaşın tepkisi üzerine hareket geçen 3 parti desteklerini çektiler. Yasa teklifinin akıbetinin ne olacağı merak ediliyor.

A+A-

 Kamuoyundaki tepkiyi gören üç parti milletvekili ve ailelerine özel ayrıcalık getiren yasa teklifinden imzalarını çekti. Ak Parti tek kaldı: Teklifin arkasındayız

Mevcut ve eski milletvekillerine trafikten pasaport kullanımına kadar pek çok alanda yeni ayrıcalıklar öngören “VİP” yasada 4’lü ittifak dün bozuldu. TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda önceki gün kabul edilen teklif ile ilgili olarak dün bazı gazetelerde AK Parti kaynaklarına dayandırılarak, Başbakan Erdoğan’ın tepki çeken düzenlemeden haberdar olmadığı yönünde haberler yer aldı. Söz konusu haberlerde Erdoğan’ın basında düzenlemeye ilişkin haberleri okuduktan sonra, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’i arayarak, “Bu neyin nesidir?” diye sorduğu, Şahin’in de, “Ben de gazetelerden okudum” yanıtı verdiği iddia edildi. Erdoğan’ın da bunun üzerine Pazartesi günü yapılacak MYK’da konunun görüşülmesini istediği öne sürüldü.

Kurmaylarını çağırdı

VATAN’ın edindiği bilgiye göre söz konusu haberleri okuyan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün kurmaylarıyla biraraya geldi. AK Parti, CHP ve BDP grup başkanvekillerinin imza koydukları teklife ilk etapta imza vermeyi reddeden MHP, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Türk Parlamenterleri Birliği Başkanı AK Partili Nevzat Pakdil’in “ortak mutabakat var” diyerek, Bahçeli ile görüşmelerinin ardından teklife imza koymuştu.

‘Oyun oynanıyor’

Dünkü görüşmesinde kurmaylarına bu süreci anımsatan Bahçeli’nin, “Bu nasıl iş? Sayın Meclis Başkanı bizi ziyaretinde ‘En üst düzeyde mutabakat var’ diyerek desteğimizi istemedi mi? Anlaşılan bir oyun oynanıyor” diyerek kurmaylarına “Tekliften imzalarını çekin” talimatı verdi.

Oktay Vural düzenlediği basın toplantısıyla tekliften imzalarını çektiklerini söyledi.

Vural’dan Çiçek’e sitem

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Başkanı’nın talimatının ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile gö

rüştü. Çiçek’e, MHP’den destek talep ederken kullandığı “En üst düzeyde mutabakat var” ifadelerini anımsatan Vural, AK Parti’nin 5 grup başkanvekilinin Erdoğan’ın bilgisi olmaksızın teklife imza koymalarının mümkün olmadığını söyledi. Önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan, “Burada uzlaşan muhalefet anayasa ve çözüm sürecinde niye uzlaşmıyor?” açıklamasının geldiğini ardından da “Başbakan’ın bu düzenlemeden haberi yok” iddiasının ortaya atıldığını belirten Vural, Çiçek’e, “Şu anda yapılmak istenen kamuoyunda vatandaşın hassasiyetlerini Başbakan ve AK Parti dikkate alıyormuş, muhalefet almıyormuş algısı yaratmaktır. Bu taktiksel siyasi oyuna biz gelmeyiz” görüşünü aktardı ve MHP olarak tekliften imzalarını çekeceklerini bildirdi.

Vural düzenlemeden desteklerini çektiklerini basın toplantısıyla açıkladı. Erdoğan’ın tekliften haberdar olmadığı yönündeki haberlere dikkat çeken Vural, şunları söyledi:

Kurnazlık yapılıyor

“Teklif muhtevasının oluşması ve bu teklifin kanunlaşmasını sağlayacak olan esas irade AKP olmasına rağmen, bu haberlerin bilerek, bir amaç gözeterek ve kurnazca servis edildiği açıktır.”

‘Tepkiler etkili oldu’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, partisinin TBMM Üyeliği Kanunu Teklifi’nden imzasını çekmesini değerlendirirken, “Yurttaşlarımızın demokratik tepkilerinin basına yansıması elbette ki siyasi partileri ve imza koyan arkadaşlarımızın kararında etkili olmuştur” dedi. NTV’de konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Keskin, teklifin iyi niyetli olarak hazırlandığını, ancak kamuoyunda bazı konuların yanlış şekilde algılanması ve konuya ilişkin tepkilerin basına yansımasının imzaların çekilmesi kararında etkili olduğunu söyledi. Keskin, “Bu doğaldır. Bence hem MHP hem CHP doğru bir karar vermiştir. Toplumdan gelen bir tepkiye kulak vermek demokrasilerde vazgeçilmez bir kuraldır” dedi.

Tek satırlık açıklama

MHP’nin ardından CHP ve BDP grup başkanlıkları tek satırlık yazılı bir açıklama yaparak, tekliften imzalarını çektiklerini duyurdular. Her iki partinin açıklamasında da “TBMM Üyeliği Kanunu teklifinden imzalarını geri çekmiştir. Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız” denildi.

Canikli: Durumu değerlendireceğiz

ÜÇ partinin desteğini çekmesi AK Parti’yi sıkıntıya soktu. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli MHP, CHP ve BDP’nin de imzalarını çekmesi üzerine “Bu tür düzenlemeler mutabakatla olmalı. Bir grubun imzası eksik olsaydı zaten TBMM Başkanlığı’na sunulmazdı. Muhalefet imzasının arkasında durmadı. Biz de durumu değerlendireceğiz” dedi.