1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Vay Hayaldi gerçek oldu!
Vay Hayaldi gerçek oldu!

Vay Hayaldi gerçek oldu!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Trabzon Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk yıkım törenle yapıldı.

A+A-

Trabzon’da yıllardır hayal olarak nitelendirilen projeler bir bir hayata geçiriliyor. Trabzon’u marka şehir yapacak olan en önemli projelerden biri olan Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk adım olan yıkım bugün gerçekleşti. Çömlekçi Caddesi Telli Tabya Sokak’ta yapılan törene Devlet Bakanı Faruk Özak, AK Parti Trabzon Milletvekili Adayı ve TOKi eski Başkanı Erdoğan Bayraktar, Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe, Milletvekili Adayı Aydın Bıyıklıoğlu, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İstanbul Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İl Başkanı Adnan Günnar ve vatandaşlar katıldı. İl Başkanı Adnan Günnar, burada bir açılış konuşması yaptı ve Trabzon’da yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.


Cumhuriyet tarihinin en önemli yatırımlarının yapıldığı iller arasında Trabzon'un bulunduğunu söyleyen Devlet Bakanı Faruk Özak, Hükümet’in başarılı çalışmalar ülkemizi güçlü bir ekonomiye ve istikrarlı bir yapıya kazandırdığını ifade etti. Trabzon’a da önemli hizmetler getirildiğini belirten Özak, “İşte burada Çömlekçi’de ilk yıkımı başlatıyoruz. Buradaki insanlarımızın çağdaş ve modern bir hayat hakkıdır. Bunun için çalışıyoruz” dedi.

TOKİ eski Başkanı Erdoğan Bayraktar ise, Trabzon’da tarihi bir gün yaşadıklarını söyleyerek, “Çömlekçi Trabzon’la beraber çok kadim bir semt. Trabzon tarihi derinliği ile anılır ve Trabzon tarihi bir değerdir. Türkiye’deki en önemli 5-6 vilayetten bir tanesidir ve Türkiye’deki ağırlığı olan bir şehrimizdir. Sayın Başbakanımızın Trabzon’a ne kadar pozitif baktığını gördük. Biz AK Parti olarak, Sayın Başbakanımızın liderliğinde Trabzon’u vizyon, marka, merkez kent yapma azmindeyiz. Çömlekçi’de 850 ev ve işyeri var. Burada kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Biz 70 bin liralık yere 100 bin lira vereceğiz. Ev isteyene ev, para isteyene para vereceğiz. Trabzonlu kardeşlerimizden isteğimiz bize yardımcı olsunlar. Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi ile şehrimize eski para ile 600-700 trilyon lira para gidecek” diye konuştu.


Yıkım töreninde konuşan Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe, Trabzon’un geliştiğini ve değiştiğini söyleyerek, “İşte burada bu değişim ve gelişimin önemli bir adımını atıyoruz. Trabzon’a hayırlı olsun” dedi.

Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, Trabzon Belediyesi ile TOKİ tarafından ortaklaşa yürütülmekte olan Ayasofya Müzesi'nin etrafındaki kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirildiğini belirterek, "Zağnos Vadisi ikinci etap dönüşüm projesinin yapımına başlandı. Tabakhane Vadisi'nde ise kamulaştırma işlemlerinde ödemeler hayata geçiriliyor. Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde de avam proje çalışmaları devam ediyor" dedi.


Başkan Gümrükçüoğlu, Tabakhane Dönüşüm Projesi kapsamında hak sahiplerine ödemelerin devam ettiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Proje kapsamında 64 hak sahibine 2 milyon 745 bin liralık ödeme yapıldı. Yapılan görüşmeler neticesinde şuanda 187 hak sahibi ile anlaşmaya varıldı. Hak sahiplerinden 38'i Bahçecik'te yapılacak olan konutlardan alma yolunu tercih ederken 149 hak sahibi ise kamulaştırma ücreti almayı tercih etti. Anlaşma sağlanan 85 kişiye de önümüzdeki günlerde 2 milyon 873 bin liralık ödeme yapılacak. Tabakhane Vadisi'nde bulunan 683 binanın yıkımı için çalışmalar hızla devam ediyor. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması amacıyla özel bir şirket tarafından yapılan değerlendirmede ortaya çıkan rakamları yüzde 20 arttırmak için mücadele ettik ve bunda başarılı olduk. Yasal olarak TOKİ, bu özel şirket tarafından yapılan değerlendirmelerdeki fiyatı en fazla bu kadar çıkartabiliyor. Bu konuda TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, bizim talebimizi kırmadı ve bunu kabul etti. Vatandaşlarıma, fedakarlık yaparak anlaşma yoluna gittikleri için teşekkür ediyorum. Tabakhane Vadisi'nde bulunan ve anlaşma sağlanan binaların yıkımına, yılın ikinci yarısından itibaren başlamayı hedefliyoruz”


Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, Trabzon’da yapılan çalışmalardan övgüyle bahsederek, “Trabzon’da güzel çalışmalar yapılıyor, bunu yakından takip ediyoruz. TOKİ eski Başkanımız Erdoğan Bayraktar, Trabzon’dan milletvekili adayı oldu. Biz Fatihliler olarak onu Trabzon’a kaptırdık diye üzülüyorduk. Ama Trabzon’a kattıkları ve kazandıracakları ile ne kadar doğru bir tercih olduğunu gördük” dedi.