1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Ve O Bina Yıkılıyor...
Ve O Bina Yıkılıyor...

Ve O Bina Yıkılıyor...

Trabzon'da 2 milyon lira harcanarak yaptırılan Emniyet Müdürlüğü ek binasının 'imara aykırı olduğu gerekçesiyle' yıkımına karar verildi...

A+A-
Trabzon'da 2 milyon lira harcanarak yaptırılan Emniyet Müdürlüğü ek binasının 'imara aykırı olduğu gerekçesiyle' yıkımına karar verildi.
 
Yapımına 2007'de başlanan Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne ait 7 katlı ek bina 1 yıl önce tamamlandı. Trabzon Barosu avukatlarından Mehmet Bıyıklı, yapının ruhsatsız olduğunu ve bürosunun deniz manzarasını kapattığını ileri sürerek yaklaşık 1. 5 yıl önce Trabzon İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Bıyıklı dava dilekçesinde, "Bina sadece iki belediye meclis üyesinin kararıyla ve tamamen İmar Kanunu'na aykırı olarak inşa edildi. Çekme mesafelerine uyulmadı. Kat adedi çevredeki emsallerine göre fazla. Bina görünüş itibarıyla enkazı andırıyor" ifadesini kullandı.
 
Trabzon İdare Mahkemesi binanın yıkımı yönünde karar verirken, Trabzon Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü Danıştay 6'ıncı dairesine itiraz etti.
 
DANIŞTAY YIKIM KARARINI ONADI
 
Danıştay 6'ıncı Dairesi'nin kararıyla, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi raporu ve Trabzon Belediyesi ile Emniyet Müdürlüğü'nden savunma istendi. Üniversitenin verdiği raporda, Emniyet Müdürlüğü ek binasının imara aykırı olduğu vurgulandı. Trabzon Belediyesi ise Danıştay'a gönderdiği yazıda, "2006'da onaylanan proje yeni birimler nedeniyle 2007'de revize edildi" dedi. Her iki yazıyı da inceleyen Danıştay 6'ıncı Dairesi, Trabzon İdare Mahkemesi'nin kararını onayarak binanın yıkılması yönünde görüş bildirdi. Danıştay'ın kararında şöyle denildi:
 
"Dosyanın değerlendirilmesinde mevcut binanın arazisi resmi kurum alanı olarak belirlenmesine rağmen, planda herhangi bir yapılaşma şartı getirilmediği, belediye meclisi kararıyla avan projesi üzerinde onaylama yapılarak bina yapımına izin verilemeyeceği, düzenlenen yapı ruhsatında proje müellifi kısımlarının boş bırakıldığı, zemin etüt çalışmasının yapılmadığı anlaşıldığından İdare Mahkemesi'nin kararının onaylanmasına oy birliğiyle karar verilmiştir. "
 
KRİMİNAL LABORATUVARI OLACAKTI
 
Trabzon Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, dava konusu binanın Trabzon kenti için büyük önem taşıyan yeni kurulacak Kriminal Laboratuvarı ile MOBESE sistemi için inşa edildiğini belirterek şu görüşü savundu:
 
"Mevcut Emniyet Müdürlüğü binası yetersiz kalması ve bir çok birimin başka binalarda olması sebebiyle binaya ihtiyaç duyulmuştu. Trabzon'a kurulması düşünülen Kriminal Polis Laboratuvarı Türkiye'deki 8'inci merkez olacaktı. Trabzon'da Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı geçen Ağustos ayında Resmi Gazete'de yayınlandı ancak ek binanın ruhsatının iptal edilmesi tüm planları altüst etti. Bu merkez Trabzon'un dışında Artvin, Rize, Giresun, Gümüşhane, Ordu ve Bayburt illerine hitap edecekti ve yaklaşık 80 personel çalışacaktı. Ancak bu kararla laboratuvarın kurulma şansı kalmadı. "
 
BİR AY İÇİNDE YIKMAZLARSA YIKTIRIRIZ
 
Mahkemenin, binanın tamamen yıkılması yönündeki kararının henüz ellerine ulaşmadığını belirten Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, "Hukuk neyi uygun görmüşse onu yaparız" dedi. Trabzon Emniyet Müdürü Feridun Boz da, "Hukuki olarak her türlü hakkımızı arayacağız. Sonunda verilecek karara saygılıyız" diye konuştu. Başlattığı hukuk mücadelesi sonucunda ek binanın yıkımı için karar çıkartmayı başaran Avukat Mehmet Bıyıklı ise, "Binanın bir ay içinde yıkılması gerek. Belediye yıkımı gerçekleştirmezse, icra yoluyla kendimiz yıktırabiliriz" dedi.