1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Ve Olimpiyat Ateşi Yakıldı!
Ve Olimpiyat Ateşi Yakıldı!

Ve Olimpiyat Ateşi Yakıldı!

Olimpiyat Heyecanı Başladı..

A+A-

Hüseyin Avni Aker Stadı'nda yapılan açılış törenini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varşolomidze, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçoğlu, milletvekilleri, davetliler ve vatandaşlar izliyor.

Törende Korhan Abay tarafından yapılan "hoşgeldiniz" konuşmasının ardından ülkelerin tek tek sunumları ve tören geçişleri yapıldı. Geçiş, ilk olarak olimpiyatların yapıldığı Yunanistan'ın geçişiyle başladı. 

9999999.jpg

Yunanistan kafilesi ellerindeki Türk ve Yunan bayraklarıyla geçişlerini yaparak yerlerini aldılar.

basss.20110724204900.jpg

Ve Geçiş sırası Türkiye kafilesinde..Bütün dallarda yarışacak olan kafilemizi Avni Aker tribünlerini dolduran vatandaşlarımız büyük bir coşkuyla ,ayakta alkışlayarak karşıladı..

777777777.jpg

Kafile protokolün önüne geldi Başbakan Erdoğan kafileyi selamladı..

Tribünleri dolduran vatandaşlar  'Türkiye' tezahuratlarıyla stadı inletiyor..

Ve Resmi geçit töreni sona erdi.

**

Mustafa Erdoğan yönetimindeki kültür bölümü başladı. Bu bölümde dans gösterileri ile muhteşem görsel şovlar izleyicilerle buluşuyor.

1111.20110724211821.jpg

İlk olarak 'Yağmuru Bekleyiş' adlı gösteri sergileniyor..

Tribünler gösterileri büyük bir coşku ve ilgi ile takip ediyor..

**

Dans gösterilerinin ardından Almanya'dan gelen akrobasi ekibi sahnede..

**

Ve etkisi tüm dünyayı saran kolbastı sergileniyor.. Kolbastı ekibi tribünlerden büyük alkış aldı.

**

Avni Aker'de görsel şovlar devam ediyor. 'Deniz' temalı görsel şov büyük beğeni topladı..

Görsel şovlar büyülemeye devam ediyor. Şu anda Avni Aker'de 'Taka' yol alıyor..

taka.20110724213610.jpg

Ve açılış programının kültürel bölümü sona erdi. Resmi Program başlıyor..

Avni Aker'de şu anda İstiklal Marşımız okundu. Ve sırada Olimpiyat Meşalesinin stada gelişi var. Meşale Faroz'dan yola çıktı ve stada geliyor.

Ve Resmi Açılış Töreni Başlıyor

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç kürsüye gelerek açılış konuşması yaptı. Kılıç bu organizasyonun Türkiye  ve Trabzon adına çok önemli olduğunu vurguladı. Kılıç organizasyonun çok önemli bir anlamınında olduğunu belirterek' Cumhuriyet tarihinde olimpiyat ateşi ilk kez Türkiye'ye geliyor.Bu organizasyonun Türkiye'ye kazandırılmasında ve bu kadar büyük yatırımların yapılnmasında en büyük pay sahibi olan kişi Sayın Başbakan'dır' dedi.

Bakan Kılıç'ın konuşmasının ardından Norveç'te meydana gelen katliamın ardından hayatını kaybedenler için 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu.

**

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tribünlerin tezahuratları arasında açılışı yapmak üzere kürsüye geldi. Erdoğan konuşmasına Trabzon’u, tüm vatandaşları ve olimpyatlarda emeği geçenleri selamlayarak başladı.Başbakan Erdoğan daha sonra çatışmalarda hayatlarını kaybeden şehitlerimiz adına  herkesi saygı duruşu davetinde bulundu.

Saygı duruşunu ardından konuşmasına devam eden Erdoğan ,spora gönülvermiş bir başbakan olarak olimpiyatların Türkiye'de olmasından dolayı gurur duyduğunu belirterek; 'Spor ,müzikte sanatta olduğu gibi evrensel bir dildir. Bugün Dünya'da çok önemli yerlerde olan Türkiye bu başarısını spordada göstermektedir... Özellikle bir Trabzonlu olan Faruk beyin zamanında spor kenti olan Trabzon'a 500 trilyon yatırım gerçekleştirdik. Kendisine teşekkür ediyorum.'dedi. Erdoğan dönemlerinde birçok spor organziasyonuna ev sahipliğini yapıldığını hatırlatarak bu başarının bundan sonrada  devam edeceğini söyledi.

**

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından Olimiyat Bayrağı stada girdi. Ve Olimpiyat Bayrağı şuanda Olimpiyat Marşı eşliğinde göndere çekildi.

 

by.20110724221127.jpg

**

Sporcu ve hakem yeminleri yapıldı.

9 daldan birer Türk sporcu temsili olarak sahneye çıktı ve tribünleri selamladı

Ve olimpiyat meşelasi Avrupa Şampiyonu Trabzonlu boksörümüz Fatih Keleş'in ellerinde Avni Aker'e giriş yaptı.

Meşale engelli yüzücümüz Beytullah Eroğlu , basketbol takımının başarılı oyuncusu Nevriye Yılmaz ve meşale son olarak Selçuk Çebi’nin ellerinde.. Meşale bütün stadı gezdi ve meşale yakılıyor. Meşale Dünya Şampiyonu Araklılı Selçuk Çebi yakıyor..

Olimpiyat Ateşi yakıldı.

ate.jpg

Aker'de büyük bir coşku ve şölen var.

6666666666666.20110724223302.jpg

Havai fişekler eşliğinde mükemmel görsel şovlar sergileniyor..

**

Olimpiyat Ateşi'nin yakılmasının ardından Kültürel Program'ın Zaman Tüneli adlı Trabzon'un tarihininin altıldığı görsel şova geçildi.

**

Gürcistan'dan gelen Anadolu Ateş'ine bağlı olan dans ekibi gösterilerini sergiliyorlar. Gürcü ekip ayakta alkışlanarak sahneden ayrılırken , yerlerini Anadolu Ateşi'nin horon gösterilerine bırakıyor.

Törenin son programı olarak Mustafa Sandal şarkılarıyla tribünleri coşturdu. Ve açılış töreni sona erdi.