1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vekiller birbirine girdi
Vekiller birbirine girdi

Vekiller birbirine girdi

HSYK’nın yapısında değişiklik öngören teklifin Adalet Komisyonu’ndaki görüşmelerinde tartışma çıktı. Birbirlerinin üzerine yürüyen AK Partili ve CHP’li milletvekilleri arasındaki tartışma yumruklu kavgaya dönüştü

A+A-

TBMM Adalet Komisyonu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısında değişiklik yapan yasa teklifini görüşmeye dün başladı.

Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya’nın, teklifin Anayasa ile Plan ve Bütçe Komisyonlarına havale edildiğini belirterek, “HSYK’nın burada temsili meselesi, bana göre bakanın etik olarak bildirmesi lazımdı. HSYK’dan bakanın dışında başka birisinin çağrılmasını oylarınıza sunuyorum” demesi, komisyonda gergin olan tansiyonu daha da artırdı.

LAF ATTILAR

Başta CHP Grup Başkanvekili Engin Altay olmak üzere, CHP’li milletvekilleri ayağa kalkarak Başkanlık Divanı’nın önüne geldi ve buna itiraz etti. Bunu üzerine AK Partili milletvekilleri de divanın önüne geldi.

Karşılıklı laf atmaların devam ettiği sırada, AK Partili ve CHP’li milletvekilleri kavga etti. Birbirlerinin üzerine yürüyen milletvekilleri arasında yumruklaşmaya varan görüntüler yaşandı. Bu sırada, CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a dönerek, “Yüce Divan’a gideceksiniz. Yüce Divan yolu göründü size” diye bağırdı. Engin Altay da “Bu saatten sona burada olacak her şeyden Meclis Başkanı sorumludur” dedi.

CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK

Kavga üzerine Ahmet İyimaya, toplantıya ara verdi. İyimaya’nın verdiği arada, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i telefonla aradı. İyimaya’nın içtüzüğü ihlal ettiğini ve darp edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını öne süren Altay’ın, Çiçek’e, “Burada can güvenliğimiz yok. Sayın Başkanım müdahale etmeniz lazım. Ciddi şeyler oluyor. Size yalvarıyorum bize yardımcı olun. Biz buraya darp edilmeye gelmedik, görevimizi yapmaya geldik” dediği duyuldu.

Komisyonun gündüz yapılan ilk oturumunda da tartışma çıktı. Görüşmeye HSYK’dan temsilci çağrılmadığı ortaya çıktı. Muhalefet partilerinin milletvekilleri bu duruma itiraz etti. Komisyonda arbedeye varan tartışmalar yaşandı. CHP’li Ali İhsan Köktürk, “Yazıklar olsun.Bu teklifin bu komisyona gelmesi bile ayıptır. Resmen darbe yapıyorsunuz” diye bağırdı. AK Partililer bu sözlere tepki gösterdi.

Olağanüstü dönemlerde bile karşılaşılmaz

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı, Yargıtay Üyesi Hüseyin Yıldırım, Adalet Komisyonu’na görüşlerini yazılı olarak iletti. Yıldırım, HSYK’nın yapısında değişiklik yapan teklifle, Türkiye Adalet Akademisi’nde görev yapan başkan, başkan yardımcıları, eğitim merkezi müdürü ve hakimlerin görevlerine olağanüstü dönemlerde bile karşılaşılmayacak şekilde son verildiğini kaydetti.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ