1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vergi affı ne zaman bitiyor ödemeler ne zaman başlıyor?
Vergi affı ne zaman bitiyor ödemeler ne zaman başlıyor?

Vergi affı ne zaman bitiyor ödemeler ne zaman başlıyor?

Vergi borcu yapılandırmasında müjdeli haber...

A+A-

Vergi borcu yapılandırmasında başvuru tarihi uzatıldı. 2016 Vergi borcu yapılandırmasına internet üzerinden başvuru yapılabiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "Gelin barışalım..." çağrısı ile duyurduğu yapılandırma fırsatına gib.gov.tr adresinden başvuru yapılıyor.Ödemeler iki aylık dönemler halinde yapılabilecek.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "GELİN BARIŞALIM..." çağrısı ile duyurduğu vergi borcu yapılandırma fırsatına başvuru için son günün 31 Ekim'den 25 Kasım'a kadar uzatıldığı duyuruldu. Vergi borcu yapılandırmasından 6,3 milyon mükellefin yararlanması bekleniyor.

 

2016 VERGİ BORCU YAPILANDIRMASI HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR

 

Devlet kurumlarına olan birçok borcu içine alan kanun özellikle, gecikme faizleri, vergi ve vergi cezaları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gecikme zamları, gümrük vergileri, emlak vergisi çevre temizlik vergisi, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, Yurt-Kur öğrenim ve katkı kredisi alacakları, SGK prim borçlarının yanı sıra Belediyelerin alacakları da bu kapsamın içerisinde yer alıyor.

 

2016 VERGİ BORCU KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

 

2016 Vergi borcu yapılandırma kanun onaylanması ile hangi vergi borcu olursa olsun borçların ana kısmına taksitlendirme ve daha az tutarda ödeme geliyor. Aynı zamanda söz konusu olan borçlar ile ilgili geçmişten gelen cezalarda kaldırılırken gecikme faizi ve gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçiliyor. Bu faiz borçlarının yerine Yurtiçi ÜFE oranı ilave tutulacak.