1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vergi borcuna taksit yapılıyor mu?
Vergi borcuna taksit yapılıyor mu?

Vergi borcuna taksit yapılıyor mu?

Vergi borcuna taksit olur mu?

A+A-

Vergi ile ilgili aklınıza takılan konulara açıklık getirmeye devam ediyoruz.Vergi mükellefi olan herkes, vergisini zamanında ödemeyebilir.Hatta vergisini o an için ödeyecek gücü de olamayabilir.Bu gibi durumlarda devlet vergi alacağını almak için bir takım esneklikler tanımıştır.Bu yazımızda vergi borcunu ödeyemeyenler ve taksitlendirmek isteyenler  için bilmeniz gereken konular  hususuna değineceğiz.

 

Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

 

Vergi borcu bazı imkansızlıklar veya olumsuzluklar durumunda ödenemeyebilir.Bu durumda vergi daireleri tarafından aşama aşama işlemler yapılır.Öncelikle bir ödeme emri gönderilir ve bundan gelecek cevap beklenir.Çünkü bu ödeme emrinde , borcun ödenmesi veya itiraz edilmesi veya mal varlığının bildirilmesi istenir.Daha sonra ise vergi dairesi tarafından haciz müzekkeresi düzenlenerek haciz işlemleri başlar. Mal varlığına veya banka hesaplarına bloke peşinden gelir.

 

Vergi Borcunu Ödeyemeyenler Bu Borcu Taksitler halinde Ödeyebilir Mi?

 

Belki de tüm mükellefleri ilgilendiren bir durumdur.Devlet bu durum için taksit imkanı sağlamıştır. Peki nasıl olacak? Mükellefler karşılaştıkları ekonomik ve mali zorluklar nedeniyle vergi borçlarını ödeme güçlüğü içine düşebilirler. Zor duruma düşmeleri nedeniyle borçlarını ödeyemeyen mükelleflerin borçları,  36 ayı geçmemek üzere taksitlendirilebilir. Ancak burada bilinmesi gereken bir hususa dikkat çekelim. Yapılacak olan taksitte ana para üzerine tecil faizi uygulanmaktadır.Bu oran da yüzde 12’dir.

 

Taksitlendirme Talebinde Kimler Bulunur? Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

 

Taksitlendirme talebinde mükellefin kendisi veya vergi sorumlusu başvurabilir.Şirket ise şirket ortakları da başvuruda bulunabilir.Başvuruyu yapacak olan kişi tecil ve taksitlendirme talep formunu eksiksiz doldurmak şartıyla başvuracaktır.Doldurulan form, ilgili vergi dairesine veya defterdarlık yada başkanlığa verilecektir.Bu formda vergi türü, kimlik numarası , adres ve iletişim bilgileri,borcun ne kadar olduğu ve istenilen taksit miktarı eksiksiz olarak doldurulmak zorundadır.Eksik olan formlar değerlendirmeye alınmaz.

 

Taksitlendirilen Borçlar İçin Teminat Verilmeli Mi?

 

Taksitlendirilen borçlar için 50,000 TL’yi geçmiyorsa teminat vermeye gerek yoktur.Ancak 50.000 TL’yi geçen borçlar için teminat verilir.Peki teminat olarak ne verilir?Bunlar aşağıda belirtilmiştir:

 

Teminat olarak 

 

– Para,

 

– Bankalar tarafından verilen süresiz teminat mektupları, 

 

– Hazine Müsteşarlığınca ihraç edilen Devlet iç borçlanma  senetleri veya bu senetler yerine düzenlenen belgeler,

 

– İlgililer veya ilgililer lehine üçüncü şahıslar  tarafından gösterilen ve vergi dairelerince haczedilen menkul ve gayrimenkul  mallar verilebilir.

 

Hangi Borçlar Taksitlendirme Kapsamındadır?

 

Taksitlendirmede mükellefleri ilgilendiren çoğu vergi türü bu kapsama girer.Ancak bir kaç vergi türü için taksitlendirme yapılamaz.Bu vergi türleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir:

 

-Geçici Vergi,

 

– Özel Tüketim Vergisi,

 

– Banka ve Sigorta Muameleleri  Vergisi,

 

– Özel İletişim Vergisi,

 

– Harçlar (İkmalen tarhiyata dayanan tapu  harçları hariç),

 

– Fonlar,

 

– Paylar (Eğitime Katkı Payı ve buna ait gecikme zammı dahil) Haklar,

 

-Ecrimisil

 

Sayılan bu vergi türlerinde taksitlendirme yapılamaz.

 

Detaylı bilgiler için  Gelir İdaresi Başkanlığı sitesini ziyaret edebilirsiniz.