1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Vergi kaçıranlara ceza geliyor
Vergi kaçıranlara ceza geliyor

Vergi kaçıranlara ceza geliyor

Vergi kayıp ve kaçaklarına neden olanlara 8 milyar 750 milyon lira ceza kesilecek.

A+A-

2012 yılında Vergi Dairleri tarafından mükelleflere yapılan denetimler sonucunda vergi kayıp ve kaçaklarına neden olanlara 8 milyar 750 milyon lira ceza kesilecek. Maliye Bakanı Şimşek’in konuyla ilgili açıklamasında bu yılda denetimlerin süreceğini sözlerine ekledi.

2012'de yürütülen vergi denetimlerinde vergi kayıp ve kaçağına neden olan mükelleflere 8 milyar 750 milyon lira vergi cezası kesildiğini söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vergi Denetim Kurulu’nun (VDK) 2012 yılı vergi inceleme sonuçlarını açıkladı. Şimşek, Vergi Denetim Kurulu çatısı altında birleştirilenMaliye Bakanlığı vergi denetim birimlerinin, yeni organizasyon kapsamında etkin vergi incelemeleri gerçekleştirdiğini söyledi.

Denetimlerde orta ve büyük ölçekli mükelleflere ağırlık verildiğini ifade eden Şimşek, faaliyetleri sonucunda, 1 Ocak- 31 Aralık 2012 tarihleri arasında vergi müfettişlerince (rapor değerlendirme komisyonlarında değerlendirilmek üzere ilgili Vergi Denetim Kurulu grup başkanlıklarına tevdi edilen raporlar dahil), beyan edilmeyen gelir karşılığında yaklaşık 4.5 milyar liralık vergi kaybının önlendiğini dile getirdi.

Bu yıl denetim artacak

Maliye Bakanı, geçen yıl yürütülen vergi denetimlerinde vergi kayıp ve kaçağına neden olanmükelleflere yaklaşık 8milyar 750 milyon lira vergi cezası kesildiğini de bildirdi. Maliye Bakanı Şimşek, 2012 yılında gerçekleştirilen söz konusu performansın, 2013 yılında daha da artırılarak devam ettirilmesi ilkesi çerçevesinde yazılmaya başlanılan “Vergi Denetim Kurulu 2013 Yılı Genel Çalışma Planı’’nın yakında ilan edileceğini ifade etti.

75 milyonun hakkını koruyacağız

Bakan Şimşek, vergi denetimleri ile sadece vergi gelirlerinin değil, mükellef sayılarının da artırıldığını anlattı. Şimşek, “Amacımız vergiye tabi geliri olan herkesin bu kazancı için ödemesi gerekli vergiyi devletimize ödemesidir. Yeni dönemde daha etkin mücadele için teknik altyapıyı güçlendireceğiz, vergi müfettişi sayısını artıracağız, 75 milyonun hakkını korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Müfettişler için yoğun eğitim Vergi incelemeleri ve kayıtdışılıkla mücadelede etkinliğin artırılması amacıyla vergi müfettişleri için yoğun bir hizmet içi eğitim programı başlatacaklarını vurgulayan Şimşek, vergi incelemelerine ilişkin hazırlıkları devam eden standart, rehber ve ikincil mevzuat çalışmaları tamamlanacağını kaydetti.

Şimşek, “Vergi Denetim Kurulu’nun bilgi işlem sistemine ilişkin donanım ve yazılım altyapısı, Kurul’dan beklenilen fonksiyonları en iyi şekilde yerine getirecek seviyeye kavuşturulacak’’ dedi.