1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Viltigo Hastalıgı Nedir
Viltigo Hastalıgı Nedir

Viltigo Hastalıgı Nedir

Viltigo Hastalıgı Nedir

A+A-

İnsan yaşamının ve sağlığının değişken olması birçok etmene bağlıdır. Bu etmenlerin vücudun normal işleyişini bozması karşımıza çeşitli hastalıklar çıkarır. Bunlardan biri olan vitiligo hastalığı nedir? Vitiligo hastalığı nasıl geçer? Eğer sizler de vitiligo hastalığını merak ediyorsanız kesinlikle yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

 

Derimizin renginin farklı olması bazı bileşenlere bağlıdır. Pigmentler sayesinde derinin kendi öz rengini kazanması ve melanosit hücreler üretmesi rengimizi kazandıran bir işlevdir. Bu işlev pigmentlerin melanosit hücresi üretmesi sonucunda deriye renk verir. Ancak vücudun melanosit hücresi üretmemesi sonucunda derinin kendi rengi bozulur. Bunun sonucunda deride çok belirgin olan beyaz lekeler oluşur. Bu lekeler gözle görülecek kadar büyüktür ve çoğu insanı gerçekten rahatsız eder. Hastalık en çok kollarda, ellerde, bacaklarda ve yüzde görülür. Bu duruma istisna olarak bazı hormonal bölgelerimizde de görülebilir. Peki vitilogo hastalığı belirtileri nelerdir ve neden ortaya çıkar?

 

 

Vücutta bulunan melanosit hücrelerinin azalması ve pigment üretememesi durumu vitiligo hastalığı na sebebiyet verir. Uzmanların her zaman bu konu üzerinde değişik araştırmalar yapması bazı belirtileri ve nedenleri ortaya çıkarmıştır ancak kesin bulgulara rastlanamamıştır. Tedavisi bilinen bir hastalıktır. Kesinlikle vücudun normal işleyişine döndürülmesi bu hastalığın tedavisinde birincil amaçtır.

 

 

Vitiligo hastalığı belirti olarak deri üzerinde oluşan beyaz lekeleri oluşturur. Bu lekeler ilk başlarda derinin yanma hissi vermesiyle ortaya çıkar. Çok ender görülse de vücudun tamamı beyaz lekeler ile kaplanır. Rengin değişmesi ve belirtilerinin şiddetinin artması aynı zamanda deri üzerinde bulunan kılların da rengini açabilir. Kıllarda bir beyazlama görülebilir ve deri beyazlık yolunda ilerleyebilir. Lekeler bir madeni para büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Sık sık ve yan yana görülebilir. Bu hastalığın şiddeti bünyeden bünyeye değişme göstermektedir. Daha sağlam bünyesi bulunan kişiler vitiligo hastalığından daha az etkilenirler.

 

 

Vitiligo tedavisi öncelikle hastanın kendisine olan teşhisiyle başlar. Bu durumda bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yukarıda da söylediğimiz gibi; tedavide amaç vücudun normal işleyişine geri dönmesidir. Bunun için bazı ilaçlar ve kremler doktorlar tarafından önerilebilir. Vitiligo hastalığı kesinlikle doktor kontrolünde yapılır. Son zamanlarda ilerleyen teknoloji ile birlikte her türlü hastalığın tedavisinde kullanılan lazer, vitilogo tedavisinde de kullanılır. Lazer ile lekelerin üzerine ultraviyole ışınlar uygulanır. Bu sayede lekelerin görünü giderilir ve vücudun eski sağlığına kavuşması sağlanır. Doktor kontrolü ve teşhisi bu hastalığın seyri için oldukça önemlidir. Derinizin üzerinde herhangi beyaz lekeler görürseniz kesinlikle bir uzmana danışmalısınız. Tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.