1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vizesiz Avrupa müjdesi
Vizesiz Avrupa müjdesi

Vizesiz Avrupa müjdesi

Brüksel'de düzenlenen basın toplantısında vize muafiyet ve geri kabul anlaşması konusunda anlaşmaya varıldı.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bunun taraflar için de tarihi bir gün olduğunu söyledi. En geç 3,5 yıl içinde vize muafiyetinin geleceği müjdesini de verdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmströmile, Brüksel'de ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, "Bugün gerçekten Brüksel'de tarihi bir gün yaşıyoruz. Son üç seneyi aşkın bir süredir Avrupa Birliği ile yürütmekte olduğumuz vize muafiyet görüşmelerinde son aşamaya geldik. Ve bugün bir mutabakata ulaştık. Bu mutabakat Türkiye'nin vize muafiyeti ile geri kabul anlaşması arasında belli bir paralel süreç bağlamında, Türk vatandaşlarına tam vize muafiyeti sağlanması yönünde sürdürdüğümüz kararlı tutumun bir sonucudur. Avrupa Birliği yetkilileri ile özellikle de Sayın Cecilia Malmström ve Sayın Stefan Füle ile bu kritik süreçte üç yıl boyunca omuz omuza birlikte çalıştık. Ve prosedürel çıkabilecek engelleri birlikte aştık" dedi.

Bakan Davutoğlu, "Bugün büyük bir mutlulukla ifade ediyorum ki, tarih boyu Avrupa'nın parçası olmuş olan ve gelecek vizyonu itibariyle de kendisini Avrupa'nın parçası olarak addeden Türk halkı bundan sonra en geç 3,5 yıl içinde, ancak eğer istediğimiz süreçler tamamlanırsa, -daha da erken bir dönemde de bu tamamlanabilir-, tam vize muafiyeti imkanına kavuşacaktır. Bunun resmi ilanını ve vize muafiyet sürecinin ilk adımını 16 Aralık'ta Ankara'da atacağız ve buna paralel olarak da geri kabul anlaşması imzalanacak. Bunu güzel bir haber olarak halkımızla paylaşmayı büyük bir onur olarak görüyorum" şeklinde konuştu.