1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. VOLKAN VE ZİEGLER
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

VOLKAN VE ZİEGLER

A+A-
Yıllardır ısrarla ve büyük bir kararlılıkla transfer politikalarına   muhalefet ettiğim ve bana göre   ‘müsriflik’ de   tarihe geçen bir numaralı başkan   sayın Sadri Şener’in son iki transferini yerinde bulduğumu ifade etmek isterim.   Volkan Şen ve   Ziegler; dört yıldır iflas etmiş, çöpe dönmüş transfer politikasının üzerine   ‘kadayıf dolması’ görünümü arz etmektedir.
OLUMLU BAKIYORUM
Oyuncuların her ikisinin bonservis bedellerini   umursamıyorum ! Çünkü Alanzinho, Cale, Gabriç, Colman, Andrean ve daha nice oyunculara verilen rakamları    gördükten sonra Ziegler ve Volkan için verilen   abartılı rakamların fazla önemi olmasa gerek. İkisi de genç ama deneyimli! Birisi Türk futbolunun son yıllardaki en iyi kanat oyuncusu konumuna gelmişken, yaşadığı  talihsizlikler ile   adını ‘sorunluya’ taşıtmış ! Diğeri ise   İsviçre futbol kalitesinin bile üzerine çıkıp İtalyan devi Juventus’a  kapak atmış diri bir oyuncu. İsviçreli benim de tanıdığım bildiğim bir isim. Yani her ikisi de ülkelerinde yirmi beşli yaşların   en iyi temsilcileri ve yarınları olan futbolcuları konumunda. Bu sebeple uyum sıkıntısı yaşamadıktan veya bu süreci çabuk atlattıktan sonra her iki arkadaşımızın da Trabzonspor’a önemli hizmetleri olacağını düşünüyorum.
MADDEN ZARAR EDİLMEZ
Faraza tersini düşünelim ! Yani futbol kumaşları tartışılmaz ama velev ki huzur bulamadılar ve bekleneni veremediler! Yine de doğru yatırımdır bu oyuncular! Çünkü en kötü ihtimalle mal ettiğiniz rakamlara yakın   piyasa değeri ile gönderme şansını her zaman bulabileceğiniz türdendir her ikisi de. Hem futbol kaliteleri,   hem de piyasa değerleri bakımından ikisine de yatırım yapmak realist bir yaklaşımdır. 
 
VOLKAN İÇİN RİSK ALMAYA DEĞER
 Şimdi birileri Volkan için sorunlu   falan gibi eleştiri ya da mazeretler üretecektir. Gerçi basınımızın yüzde doksanı ‘Sadri baba’ larına daha birinci günden beri teslim olmuş ya ! Her neyse yinede akıllara; ‘Engin, Yatara, Jaja falan gönderdik! Sorunlu Volkanı niye aldık?’   gibi bir soru gelebilir. İlk bakışta bu perspektiften yaklaşmanın haklılık payı da vardır. Lakin acizane aklımın kestiğince derim ki ; Yattara Belçika ‘da sorunluydu! Trabzonspor’da da hep sorun yaşattı ! Engin Almanya’da sorunluydu ! Gençlerbirliği, Eskişehir ve Trabzonspor’da da öyle! Jaja , Ukrayna liginde de sorumsuzdu, bizde de ! Yani bu arkadaşların sadece Trabzonspor karneleri değil , futbol yaşamlarındaki sorunlar, kronikleşmişti ! Kronik vakalarla Volkanı bir tutmak bence doğru olmaz. Volkan futbol yaşamı boyunca, ki uzun zamandır da   Bursa’da oynuyor; son bir yıldır huzursuz ve sorunlu ! Yani ilk kez ! Kaldı ki Ertuğrul Sağlamla kanı uyuşmayan sadece O değildi ki ! Sercan , Bekir Ozan, Volkan, Hüseyin Çimşir, Ali Tandoğan gibi isimler de hocalarından memnun değildi ! Binanaleyh yeni oyuncumuzun, eski hocası   Ertuğrul Sağlamla birebir sorun yaşamış olması O’nu şu aşamada bir Engin, bir Yattara , Jaja gibi kronik vaka halinde görmeyi gerektirmez. Bu sebeple olayı münferit olarak görüp;  Volkan’a bu manada risk alarak yatırım yapmak doğrudur.
TECRÜBELİ VE LİDER OYUNCU
Yönetimin arayış içinde olduğu   stoper ve forvet oyuncu noktasında da doğru isimlere gitmesi en büyük temennim . Bu bölgeler için ne olduğu belli olmayan ve geleceğe dönük değil; markası tescillenmiş tecrübeli ve lider vasıflı oyuncular tercih edilmelidir. ‘Önerdiği oyuncuları almıyoruz da onun için muhalefet ediyor’ diyen pervasızlara   diyorum ki ;  hakkımda düşündükleriniz, sakın kendi dönek kişiliğinizin yansıması olmasın ! Selçuk, Egemen, Giray transferlerinde de yazdığım gibi doğru yapılan hiçbir adımı meslek hayatımda gizlemedim, gizlememde! Ama iflas etmiş ve vicdandan yoksun anlayışların   yanlışları ayyuka çıkıyor ve kulüp bundan zarar görüyorsa, bunları irdelemek , karşılarında dimdik ve onurlu biçimde durmak da fazilet olsa gerek.
YANLIŞTAN DÖNME GAYRETİ
Volkan ve Ziegler transferlerinin ardından muhtemel yapılacak stoper ve santrafor transferleri aslında şunu göstermektedir. Biz bu dönemde (yeni alınanlar hariç) 50 trilyon harcayarak yine yanlış yaptık. Şimdi Şampiyonlar Ligi bahanesi adı altında ve gelecek olan parayla bunu telafi etmeye çalışıyoruz! Tam manası budur. Vakti zamanında yani bir ay evvelinde alınanlardan Henripe ve Zokora dışındakiler alınmamış olsaydı da; Volkan, Ziegler, Gabriel Hainze ya da Haitinga , Miccoli, Jovanoviç , Novakoviç tercih edilmiş olunsaydı, bugün hiçbir araştırmaya ve yeni külfetlere gerek yoktu!
Tüm okurlarıma hayırlı bayramlar diliyorum…
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar