1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yaban arısı kanseri yok ediyor
Yaban arısı kanseri yok ediyor

Yaban arısı kanseri yok ediyor

Brezilyalı bilim insanları, yaban arısı zehrinin sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri öldürebildiğini tespit etti.

A+A-

 Bu haber kanser hastalarını sevindirecek… Yaban arısı zehri kanseri önlüyor…

Brezilyalı bilim insanları, yaban arısı zehrinin sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri öldürebildiğini tespit etti.

Yaban arılarında bulunan ve kanseri hedef alan MP1 (Polibia-MP1) adlı toksit madde kanserli hücreleri nasıl seçerek yok ettiği bu araştırmaya dek bilinmiyordu.

Sao Paulo Üniversitesi nezdinde yapılan araştırmaya göre, yaban arısı zehri, kanserli hücrelerin zarlarındaki zarlarında yer alan düzensiz olarak dizilmiş yağ ve lipitlerin bağlarını bozuyor. Zehir, kanserli hücrelerdeki düzensizliklerin lipitleriyle iletişime geçebilecekleri zayıf bölgeler oluşturarak, zar üzerinde büyük delikler açabiliyor. Bu delikler o denli büyük oluyor ki, hücre içindeki protein gibi hücrelerin işlevsel olmasını sağlayan önemli moleküler dışarıya çıkıyor.

Yaban arılarının zehrine Polybia Paulista adı verildi. Zehir model hücre zarları üzerinde teste tabii tutularak gözlemlendi. Bu gözlem sonuçları da Biophysical Journal sitesinde yayınlandı.

Leeds Üniversitesi bünyesinde görev yapan ve söz konusu araştırmanın yöneticilerinden olan Paul Beales araştırmayla ilgili olarak, Hücre zarlarındaki lipit yapıya saldıran kanser terapileri tamamen yeni bir kanser tedavi yöntemi olabilir. Bu yöntem ayrıca çeşitli ilaçların kullanıldığı ve kanserli kısımlara aynı anda farklı yönlerden müdahale etmeye yarayan yeni terapi kombinasyonlarında da yardımcı olabilir diyor.

Araştırma üyelerinden Sao Paulo Üniversitesi nezdindeki Joao Ruggiero Neto ise, Saniyeler içinde oluyor, açılan büyük delikler RNA ve proteinler gibi kritik maddelerin dışarıya sızması için yeterince büyük. Kanserli hücrelerdeki bu deliklerin büyüklüğü ve peptitler nedeniyle büyüme ve yayılma seviyeleri gerçekten hayret verici diyor.