1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Yakında bir yere böyle bir saldırı yapılırsa…’
‘Yakında bir yere böyle bir saldırı yapılırsa…’

‘Yakında bir yere böyle bir saldırı yapılırsa…’

‘Yakında bir yere böyle bir saldırı yapılırsa…’

A+A-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Suriye’de gerçekleştirilecek olası bir kimyasal saldırıya ilişkin, “Tabii ki yakında bir yere böyle bir saldırı yapılırsa Türkiye’yi de etkileyebilir, mutlaka hazırlığımız var, bununla ilgili yetişmiş elemanlarımız, korumacı elbiselerimiz ve bütün sağlık kuruluşlarımızda böyle bir durumda öncelikle vakaların uygun şartlarda yıkanması, onlarla ilgilenen sağlık çalışanına zarar vermemesi açısından bütün tedbirlerimizi almış durumdayız” dedi.

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TGRT Haber’de ‘Gündem Özel’ programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

“YAKINDA BİR YERE BÖYLE BİR SALDIRI YAPILIRSA HAZIRLIĞIMIZ VAR”

 

Bakan Akdağ, İdlib’te Esad rejiminin gerçekleştirdiği kimyasal saldırı sonucu Türkiye’ye getirilen vakaların sağlık durumuna ilişkin ise şu bilgileri aktardı:

 

“Bize gelen hastalardan ve vefat edenlerden, onların klinik, muayene bulgularında sarin gazı, kimyasal saldırı olduğunu düşünmüştük, uzmanlarımız böyle raporlar verdiler. Daha sonra yapılan laboratuvar testlerinde, idrar tahlillerinde ve en son otopsi sonuçlarında sarin gazının kullanıldığı kesinleşti. Esad rejiminin böyle bir zulmü bir kere daha en azından Birleşmiş Milletlere göre 20’inci kere uyguladığı ortaya çıktı. Türkiye’ye 34 vaka ulaşabilmişti bunlardan maalesef 6’sı vefat etti. Bu zalimliğe dünyanın bir ‘dur’ demesi gerekiyor. Tabii ki yakında bir yere böyle bir saldırı yapılırsa Türkiye’yi de etkileyebilir, mutlaka hazırlığımız var, bununla ilgili yetişmiş elemanlarımız, korumacı elbiselerimiz ve bütün sağlık kuruluşlarımızda böyle bir durumda öncelikle vakaların uygun şartlarda yıkanması, onlarla ilgilenen sağlık çalışanına zarar vermemesi açısından bütün tedbirlerimizi almış durumdayız. Özel olarak yıkanıyor, arındırma işlemleri var bunlarla ilgili elimizde hem gerekli malzemelerimiz var hem de eğitilmiş personelimiz var.”

 

“KANSERLİ BİR VATANDAŞIMIZ İSTER KAMUDA, İSTER ÖZEL HASTANEDE KANSER İÇİN HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEYECEK”

 

Kanser hastalarının artık devlet hizmetlerinden ve ilaçlarından ücretsiz faydalanması ile ilgili ise Bakan Akdağ, “Aslında Türkiye’de bine yakın kanser ilacı var bunlardan şu anda Sosyal Güvenlik tarafından ödenmeyeni yalnızca 16’sı. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği özellikle bu 16 ilaçla alakalı ya da bu 16’nın üstüne eklenebilecek ilaçlarla alakalı. Sayı az ama maalesef bunların fiyatları yüksek dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Sosyal Güvenlik’ten sorumlu, Sosyal Güvenlik’in bağlı olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Müezzinoğlu ile bu konuyu görüştük. Arkadaşlarımız teknik olarak çalışmalarını yaptılar, aşağı yukarı bitirdiler, 16 Nisan’dan sonra baş başa vereceğiz ve bu meseleyi tamamen çözeceğiz. Bu ilaçla ilgili kısmı bir de şu anda Sosyal Güvenlik’in anlaşmalarında özel hastaneden kanserli bir hasta hizmet aldığında diğer bütün hizmetler için bir fark alınmıyor ancak ameliyatlarından özel hastane fark alabiliyor. Bunu da yine Sosyal Güvenlikle oturduk konuştuk Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, özel hastanelere bu farkların alınmamasını sağlayacak ölçüde ödemeler yapılacak. Yani kanserli bir vatandaşımız ister kamuda, ister özel hastanede kanser için herhangi bir ücret ödememiş olacak” açıklamalarında bulundu.

 

Bakan Akdağ, ünlü sanatçı İbrahim Erkal’ın sağlık durumuna ilişkin ise, “Çok üzdü bizi İbrahim Erkal, benim de Erzurumlu hemşehrim, değer verdiğimiz bir insan. Bu sabah ben bilgi aldım doktorlarından maalesef durumu ciddiyetini muhafaza ediyor” ifadesini kullandı.