1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. YANLIŞTAN DÖNEYİM DERKEN!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

YANLIŞTAN DÖNEYİM DERKEN!

A+A-
Trabzonspor’da teknik direktör Ersun Yanal ile ilgili kamuoyunu meşgul eden haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Her ne kadar kulüp kurmaylarından Yanal ile sorunlar yaşandığı biçimindeki bilgiler doğrulanmıyorsa da ‘Ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ misali ne yazık ki önemli sorunlar bulunduğu ortadadır.

Trabzonhaber.com.tr sitesi dün gece flaş haber olarak ‘Ersun Yanal ile yolların ayrıldığı’ haberini manşete taşıdı. Bu bilgi henüz Trabzonspor kurmaylarınca doğrulanmadı. Belki Ersun Yanal ile yüz yüze görüşme bekleniyor. Belki tazminat sorunu gizlice tartışılıyor. Belki ‘Yanal’la transfer konusunda yeniden ortak zemin oluşabilir mi’ seçeneğine son bir kez bakılıyor. Belki yıldız bir iki futbolcu transferi ile kamuoyunun gazı alınıp, Ersun Yanal işi ondan sonra kamuoyuna duyurulacak! Bilemiyoruz. Ancak arkadaşlarımızın yaptığı bu flaş haber sonrası, Ersun Hoca ile sorun yaşanıp yaşanmadığını araştırdım. Bu araştırmama göre;

1- Süleyman Hurma ile Ersun Yanal arasında transfer konusunda müthiş bir görüş ayrılığı kesin.

2-Aynı şekilde adı Genel Menajer olarak geçiyor olsa da, Hurma’nın gelişi ile bir çok yetkisi kısıtlanan Serhat Altıncı’ da, Süleyman Hurma’nın geniş yetkilerinden rahatsız.

3-Ersun Yanal’ın sırılsıklam aşk hayatı ve bir türlü işine odaklanamayışı özellikle Başkan Hacıosmanoğlu’nun canını bir hayli sıkıyor.

4- Ersun Yanal’a yaşadığı ‘Mecnun’ vari aşk hayatı dışında, sağlık sorunları sebebiyle doktorları ‘stresten uzak dur’ telkinlerinde bulunuyor.

Elde ettiğimiz bu bilgilerin bir kısmı mutlaka yetkili organlarca yalanlanabilir. Ama inanın ki yazdıklarımın tamamı maalesef doğru. Bu cümlelerin fazlası yok azı var. Zaten kulüp yetkilileri hiçbir olayı resmiyet kazanmadan doğrulamazlar. Mesela Beşiktaş kulübü, 15 gün evvel ‘Şenol Güneş gündemimizde yok’ açıklaması yaparken, bizler; ‘Güneş Beşiktaş yolunda’ diyorduk. Nitekim Beşiktaş tecrübeli hoca dışında hiçbir teknik adamla görüşmeyip kısa süre sonra sözleşme imzaladı. Yani siz okurlarımız, kulüp tarafından yalanlanan her açıklamaya inanmayın.

Sonuç olarak teknik heyet konusunda kafalar karışık ve önemli sorunlar mevcut. Trabzonspor Başkanı bir karar vermek ve bu kararı hemen hayata geçirmek zorunda. Sıkıntılı şekilde, fikir ayrılıklarının gölgesinde yeni sezona girmek çok büyük hata olur. Tıpkı geçen sezonun başında Halilodziç olayında olduğu gibi. Ve Trabzonspor eğer yeni bir teknik adamla yola çıkacaksa, bunun adı Şota Arveladze olmamalıdır! Çünkü Şota yeterli değildir. Şota’nın ne Kayseri, ne de Kasımpaşa’da hiçbir başarısı yoktur. Hollanda ligi ekolü olan ‘nazik’ futbol anlayışı bizim ligimize göre değildir. Süleyman Hurma ‘onunla uyumlu çalışabilir’ diye Trabzonspor gerçekleri görmezden gelme lüksüne, deneme yanılma lüksüne sahip değildir. Bu iş, birinin istemesi meselesi değil, bilgi ve yeterlilik meselesidir. Şota’ da kanımca yeterli değildir. Kaldı ki insana sorarlar ; ‘Madem Şota olacaktı. O zaman Hami’nin veya Tolunay’ın günahı neydi’?

Büyük düşünmek lazım sevgili Başkan büyük. Yoksa bu teknik adam tercihleri tüm emeklerinizi ve kredinizi yerle bir edecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar