1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yardım malzemeleri Suriye’ye gönderiliyor.
Yardım malzemeleri Suriye’ye gönderiliyor.

Yardım malzemeleri Suriye’ye gönderiliyor.

Suriye’de yaşayan insanların zor günlerinde ülkemiz sivil toplum kuruluşları tarafından yardım malzemeleri gönderilmeye devam ediliyor...

A+A-

Suriye’de yaşayan insanların zor günlerinde ülkemiz sivil toplum kuruluşları tarafından yardım malzemeleri gönderilmeye devam ediliyor. Başta un, soba, mum gibi malzemeler sınırdan geçirilerek Suriye’nin farklı bölgelerine sevk ediliyor.

Sivil toplum kuruluşlarının girişimleriyle hayırseverler tarafından toplanan yardım malzemeleri Kilis'ten Suriye'ye gönderiliyor.

Muhaliflerin kontrolü altında bulunan Öncüpınar sınır Kapısı'ndan başta un, soba ve mum olmak üzere yardım malzemeleri, sığınmacıların da yardımıyla Suriye'nin çeşitli bölgelerine ulaştırılıyor.

Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yapılan yadımların Suriyelilere ulaşması için koordinatörlük yapan Veysel Abdullah, BUGÜN'e çarpıcı bir açıklama yaptı. Türk halkının duyarlılığını hiç bir zaman unutmayacaklarını belirten Abdullah, ''İdlip bölgesinde insanlar mağaralarda yaşamaya başladı. Türk halkının duyarlılığı çok can kurtardı" dedi.

ÖNCELİK UN, MUM VE SOBA

Ateş hattını aşarak Kilis'e ulaşan sığınmacılar, Türkiye'den gelen yardımların bölgeye ulaşması için koordinatörlük yapıyor. Beşer Esed'in son zamanlarda ekmek fırınlarını hedef almasının ardından rejime karşı savaşan muhalif askerler ekmek bulmakta zorlanıyor.

Diğer bir problem ise ısınmak için soba bulunaması. Sivil toplum örgütlerinin öncülüğünce hayırseverlerin gönderdiği tır dolusu un sobalar muhaliflerin sırtından geçiyor.

Rejimin muhaliflerin bulunduğu bölgelere elektrik vermemesinden dolayı aydınlatma sorunu ön plana çıktı. Sığınmacılar tarafından Kilis ve çevre illerden tedarik edilen mumlar kolilenerek muhaliflere gönderiliyor.

Kimse yok mu Derneği Gaziantep Bölge Müdürü Fevzi Çakmak, vatandaşlardan destek isterken ''Geçen hafta 50, bu hafta 81 ton unu Suriyelilere gönderdik. Önümüzdeki hafta 50 ton göndermeyi hedefliyoruz'' şeklinde konuştu.