1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargı bağımsızlığının en önemli sembolüdür
Yargı bağımsızlığının en önemli sembolüdür

Yargı bağımsızlığının en önemli sembolüdür

TBMM Başkanı Çiçek, TBMM’de düzenlenen Adli Yıl Açılış Resepsiyonu’nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Çiçek, gazetecilerle sohbetinde, “Bu memleketin başına ne geliyorsa gelişi güzel ayaküstü yorumlardan geliyor” dedi.

A+A-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Türkiye’de demokratik standartların hangi seviyede olduğu bir ölçüde yargı kararlarına bakılarak değerlendirilir" dedi.

TBMM Başkanı Çiçek, TBMM’de düzenlenen Adli Yıl Açılış Resepsiyonu’nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Çiçek, Yargıtay Başkanı Ali Alkan’ın konuşmasına yönelik olarak konuşmayı dinlemediğini ifade ederek, "Devlet ve toplum hayatında yargının çok önemli bir yeri var. Yargı, bir devletin bağımsızlığının en önemli sembollerinden bir tanesidir. Yargılamayı, Türk milleti adına yapar. O nedenledir ki, yargıya güven devlete güvendir. Eğer devlete güven isteniyorsa, yargıya, güvenin en üst noktada olması lazım. Burada hem yargı mensupları hem de yargıdan hizmet bekleyen herkesin dikkat etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yargının uzunca süreden beri tartışıldığına dikkat çeken Çiçek şöyle devam etti:

"20-30 yıldır her adli yıl açılışında hep tartışılır günler oldu. Bu durumdan yargıyı çıkarmak lazım. Tartışmaları Türkiye’nin en ücra köşesinden takip eden hakim, savcı var. Bunların morale ihtiyacı var. Yargı tartışılır hale geldiğinde bu insanların morali bozulur. Türk yargısının diğer demokratik ülkelerden farklı iki önemi daha var. Bunlardan bir tanesi şudur: Türkiye’de demokratik standartların hangi seviyede olduğu bir ölçüde yargı kararlarına bakılarak değerlendirilir."

Türkiye’nin demokratik standartlarının yüksek olup olmadığına ilişkin değerlendirmelerin yargı kararlarına paralel gittiğini söyleyen Çiçek, "Hukuk yorumdur. Türkiye’nin imajına en büyük katkıyı olumlu ya da olumsuz yargı sağlamış oluyor. Türkiye yatırım açığı olan ülke. Bizim kendi tasarruflarımızla kalkınma hızını belli bir yüzdenin üzerine çıkarma şansımız yok. Türkiye’nin yabancı yatırımcıya ihtiyacı var. Türkiye’ye yatırım yapacak olanlar, Türkiye ile ilgili karar verecek olanlar dikkat ettiği husus, ’Türkiye’de hukuk güvenliği var mı, yok mu’. Türkiye’ye yatırım yapacak olanlar gelip Türkiye’nin uygulamalarını bizden sormuşlardır. Türkiye ile ilgili kalkınma çabalarına katkı verecek olan işadamları, müteşebbisler hukuk güvenliğine dikkat ediyorlar" ifadelerini kullandı.