1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Yargı mensubunun cemaati, cemiyeti, partisi olmaz”
“Yargı mensubunun cemaati, cemiyeti, partisi olmaz”

“Yargı mensubunun cemaati, cemiyeti, partisi olmaz”

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 'Bir devlet varsa aynı zamanda orada güvenli yargı olmak mecburiyetinde. Yargı mensubunun cemaati cemiyeti, partisi, şusu busu olmaz' dedi.

A+A-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti Yozgat İl Başkanlığınca Yozgat Belediyesi Nohutlu Tepe Bilal Şahin Sosyal Tesislerinde düzenlen “Yeni Türkiye ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması” programına katıldı.

Çiçek, program öncesi Yozgat'ı Nohutlu tepesinden seyredip, Vali Abdulkadir Yazıcı ve milletvekillerinden bilgi aldı. Daha sonra toplantıya geçen Çiçek, burada yaptığı konuşmada siyasete memleketi Yozgat'ta başladığını ifade ederek, siyasette 50 yılı doldurduğunu söyledi. Yaptığı konuşmanın bir manada teşekkür konuşması olduğunu ifade eden Meclis Başkanı Çiçek, “Bu benim bir manada teşekkür konuşmam. Siyasi hayata gireli tam 50 yıl olmuş. 50 yılı geride bıraktım. Siyasetten anlaşılan bir parti bünyesinde, bir partiye bağlı olarak yapılan işleri, o dar kavramda bir siyaset anlayışıdır. Esas olan siyaseti öğretmenlerimizden, hocalarımızdan, yazılanlardan bildiğimiz, okuduğumuz şu ki, ülkeniz için, milletiniz için çalışmak, gayret etmek, devletimizi daha güçlü, milletimizi daha mutlu yapabilmenin adıdır esas siyaset” diye konuştu.

Milletin son 100 yılda kazandığı üç önemli kazanım olduğunu anlatan Çiçek, “Bunları iyi hatırlamak lazım. 7 Haziran seçimleri var. Aklımız fikrimiz o ne dedi, bu ne dedi, şu ne dedi, asgari ücret ne kadar artar, oradan ne gelecek, buradan ne gelecek, şu, bu. Bunları söyleyen söylesin. Siz bunları dinleyin, kendi vicdanınızla, kendi aklınızla tartın. Kediye de bakın, ete de bakın, hesabınız neyse ona göre yapın. Ama evvela siyaseti yaparken devlet ve millet açısından yapmak, biraz parti kimliğimizin üzerine çıkarak bunları yapmak gerekir. Öyle yapmadığımız takdirde bu siyaset kısır siyaset olur” şeklinde konuştu.

YARGI MENSUBUNUN CEMAATİ CEMİYETİ OLMAZ

Yargıya güven bir başka açıdan önemli olduğunun ifade eden Çiçek, “Bir ülkede kamu düzeni nasıl sağlayacaksınız. Benim sizinle, sizin devletle ihtilafınız var bunun kararını kim verecek, kim çözecek bunu. Bir ülkenin yargısı çözecek. Yargıya güven olmazsa o zaman bu toplumda adalet olmaz. Bu toplumda bir kısım yanlış yollara tevessül edenler çıkar. Onun için yargı devlete güvenin en önemli tezahür alanıdır. Bir devlet varsa aynı zamanda orda güvenli yargı olmak mecburiyetinde. Onun için söylemeye çalıştır bir daha söyleyim. Yargı mensubunun cemaati cemiyeti, partisi, şusu busu olmaz. Yargı hukuktan, uluslararası hukuktan izafesini alır. Yargının doğrusu budur. Buna uygun hareket ettiği takdirde bundan ülke kazanır, hepimiz kazanırız. Kararını verirken, kanun tanımaz, nizam tanımaz, mensubiyetine göre, aiyidetine göre karar vermeye çalışırsa emin olun oraya da yanlış yapmış olur, ülkemize de yanlış yapmış olur. Türkiye maalesef içinden çıkılması fevkalade zor bir kaosun içerisine sürüklendi. Üç yıl dört yıl siyasetin gündeminden düşmeyen gerginliklere, kutuplaşmalara, ayrışmalara sebebiyet veren şimdi denilmiyor ki Türkiye’de kutuplaşmalar var. 4 yıldır ben meclis başkanı oldum başladık bu davalara görevim bitiyor Türkiye’de gerginlik varsa sıkıntılar varsa belli davalar üzerinden Türkiye’nin yaşadığı çok sert çok acımasız siyasi tartışmalar var” şeklinde konuştu.

Dördüncü istikrarın da bürokratik istikrarı olduğunu belirten Çiçek, "Tekerleğin dördüncüsü de bürokratik istikrardır. Çünkü alet işler el övünür, devleti çalıştıran bürokrasidir. Siyasetçi hedef koyar, geri kalanını bürokrasi döndürecek çarkı. Bunun ehil olması lazım, size göresi, bana göresi, bizdeni, sizdeni olmaz. Emaneti ehline vermek ilmin gereğidir, aklın gereğidir. Dinin gereğidir” ifadesini kullandı