1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yargıtay'dan 'gürültücü komşuları' sevindiren karar!
Yargıtay'dan 'gürültücü komşuları' sevindiren karar!

Yargıtay'dan 'gürültücü komşuları' sevindiren karar!

Alt komşu, üst komşuyu gürültü nedeniyle hakkında dava açtı.

A+A-

Türkiye'de, sık sık dava konusu olan 'gürültü kavgalarında" emsal teşkil edecek bir karar çıktı. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, üst komşusunu gürültü konusunda şikayet eden, alt komşuyu da zararlı çıkaran bir karara imza attı. Alt komşu, üst komşuyu gürültü nedeniyle hakkında dava açtı. Yerel mahkemede davacıyı haklı bularak, üst komşunun yalıtım sistemi kurmasına karar verdi.

 

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi ise, yalıtımdan tüm binanın sorumlu olduğunu belirterek, kararı bozdu.

 

Yargıtay tutanaklarından elde ettiği bilgilere göre,

 

Komşular arasında meydana gelen gürültü kavgalarına örnek teşkil edece dava süreci 2014 yılında başladı. Bir vatandaş üst komşusunu gürültü yaptığını gerekçe göstererek hakkında dava açtı. Alt ve üst komşular gürültü konusunda davalık oldu.

 

Yerel mahkeme, delillere ve tanık ifadesinden yola çıkarak üst komşunun fazla gürültü yaptığını kararlaştırdı. Ve mahkeme, gürültücü üst komşunun "duvardan duvara 2 mm kalınlığında mantar şilte ile kaplanarak üzerine makarna halı serilmek sureti ile ses yalıtımının sağlanmasına" karar verildi.

 

Üst komşu kararı temyiz etti.

 

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, temyiz talebini geçtiğimiz günlerde bozdu.

 

Yargıtay, dairenin tabanının ortak kullanım alanına girdiğini belirterek, dolaysıyla dairelerin yalıtımından tek başına daire sahibinin sorumlu tutulamayacağını kararlaştırdı. Yargıtay, bu karar doğrultusunda bina yalıtımının tüm kat maliki sahipleri tarafından ortaklaşa yapılmasını hükmetti.

 

Böylece, davacı olan alt komşu zararlı çıkmış oldu.