1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. "Yargıtay'ın kararı yeni bir delil değil, yeni bir durumdur"
"Yargıtay'ın kararı yeni bir delil değil, yeni bir durumdur"

"Yargıtay'ın kararı yeni bir delil değil, yeni bir durumdur"

Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Atalay'ın "Yargıtay'ın kararı yeni bir delil değil, yeni bir durumdur" sözleri spor hukukçularını ikiye böldü.

A+A-

TFF Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Atalay'ın açıklamaları spor hukuku uzmanları arasında ses getirdi.

Prof. Dr. Oğuz Atalay, "Yargıtay'ın kararı yeni bir delil değil, yeni bir durumdur. UEFA, ‘Yeni dava açacaksın yoksa bünyemizden atarız' derse de TFF yaptırımı göze alıp 'Atarsan at' diyebilir" dedi. "UEFA zaten cezaları verdi. İki kere ceza vermesi evrensel hukuk kurallarına aykırı" diye ekledi.

Atalay'ın açıklamaları sordulan önde gelen spor hukukçuları ise duruma farklı yorumlar getirdi.

REMZİ KAZMAZ: "HUKUKTA BÜTÜNLÜK OLMALI"

"Yargıtay'la Disiplin Kurulu bağımsız olsa da yargının kararından sonra yeni bir durum ortaya çıktığı için UEFA değerlendirmeye alacaktır. Kişilere ceza verecektir. UEFA, federasyona göndereceği talimatla değerlendirme yapmasını isteyecektir. UEFA, ikinci kez karar vermiş olmayacak. Esasa ilişkin karar vermiş olacak. Kesin bir hüküm var. Yeniden yargılanma için yeni deliller ortaya çıkmalı. Ama tartışma bu değil. Türkiye'de iki farklı karar var ve hukukta bütünlük olmalı."

REZZAN EPÖZDEMİR: "YENİ KARARA GEREK YOK"

"Yargıtay'ın kararı yeni bir delil değildir, yeni bir durumdur. Futbol Disiplin Talimatı'nın 90. maddesi bu konuda çok açık. Örneğin delillerin gerçeğe aykırı çıkması ya da mevzuatta ilgililer lehine bir değişiklik olması gibi durumların söz konusu olması gerekmektedir. Böyle durumlarda yeni bir karar verilebilir. Şu an için bunu gerektirecek bir durum görünmüyor. Federasyonun yeni bir karar alıp 2010-2011 sezonunun tescilini iptal edeceği bir durum yok."KAYNAK: BUGÜN