1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıya baskı var
Yargıya baskı var

Yargıya baskı var

Hakim ve savcıların üye olabildiği adalet.org sitesinde ilginç bir anket yapıldı. Yargı üyeleri “Polis müdürlerinin görevden alınmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz” sorusuna cevap verdi.

A+A-

İstanbul’da yürütülen büyük yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrası başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde polis müdürlerinin görevden alınmasına hakim ve savcılar anketle tepki gösterdi. Hakim ve savcılar arasında yapılan ankette, soruşturmada görev alan polis müdürlerinin görevden alınmasının soruşturmayı engellemek olduğu belirtildi.

2205 HAKİM VE SAVCI

Hakim ve savcıların üyesi olduğu adalet.org sitesinde “İstanbul’da yürütülen soruşturmada görev alan polis müdürlerinin görevden alınmaları hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuyla bir anket düzenlendi. 2 bin 205 hakim ve savcının oy kullandığı ankette, yüzde 90 oranında polislerin soruştur-mayı engellemek amacıyla görevden alındığı vurgulandı.

YARGIYI ETKİLEME AMAÇLI

Ankette, yüzde 70.4 oranında “Polis müdürlerinin görevden alınmalarının nedeni soruşturmayı engellemek ve yargıyı kendi lehlerine etkilemek amaçlıdır” cevabı verildi. Ankete katılanların yalnızca yüzde 9.38’i “İdarenin bir takdiridir. Amaç yargılamayı etkilemek değil, kusurlu olan kişilerin görevden uzaklaştırılmasıdır” oyu kullandı.

Hatalı yönler var

Ankete katılan hakim ve savcıların yüzde 20.1’i “Bana göre yapılan soruşturmada hatalı yönler vardır. Ancak buna rağmen polis müdürlerinin görevden alınmalarını doğru bulmuyorum” dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ