1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yarın çok geç olabilir!
Yarın çok geç olabilir!

Yarın çok geç olabilir!

Hasan Akyasan yazdı…

A+A-

Tayyip Erdoğan;  Fil Dişi sahillerinde bile kendisine güç, cesaret ve bilgelik unvanı verilen, Ak Parti’yi 2002 yılından bugüne kadar neredeyse tek başına sırtlamış, teşkilatları ayakta tutmuş, kendisine yönelen hiçbir darbeye geçit vermemiş, statükoculara karşı, her türlü vesayete karşı çıkmış, “halka rağmen siyaset değil, siyaset halk içindir” düsturuyla hareket etmiş etkin bir liderdir.

 

Fakat, ünlü bir düşünürün dediği gibi “doruğa  doğru çıktıkça; hayat güçleşir, risk artar, sorumluluk çoğalır.” Önemli biri olmanın bedeli sorumluluktur. Danışman seçimlerinden ve onların her türlü yönlendirmelerinden sorumlusun!  Yaverine kadar fire veren güvenlik zafiyetinden sorumlusun! Bakanlarının, milletvekillerinin, belediye başkanlarının ve bütün teşkilat mensuplarının eksik söylemleri ve yanlışlarından sorumlusun. Bu sorumluluk, çok ağır ve yıpratıcı olabilir.Fakat teşkilatlar  içerisindeki sorumluluk ve makam sahibi insanların, her geçen gün halk nazarında, sokaklarda, köy sohbetlerinde, mahalle aralarında, aile toplantılarında  negatif biçimde konuşuluyor olması ve buna bağlı olarak, Ak Parti’nin teşkil ettiği güvenilir yapıyı, bu  mezkûr kişilerin yıpratmasına karşın  ‘güven’  duygusunu yeniden geri kazanmak adına hiçbir adım atılmaması, ne yazık ki son dönemlerde izlenilen yanlış politikanın  sonucudur.  Ak Parti, artık günümüzde ki siyasi yapı içerisinde yer alan muhalefet partilerine göre değil; yeni oluşumlardan doğacak ve  eksik bırakılan  noktaları tamamlayacak  biçimde kendini çek etmelidir. 2002 yılından sonraki süreç iyi değerlendirip, Parti’nin halktan koptuğu noktaları çok iyi analiz edip,  muhafazakâr yapıyı temsil eden ve toparlayan bir parti anlayışını yeniden nasıl inşa edeceğini  ivedilikle tespit edip siyasi yaşamına sokmalıdır.  Tam 14 yıldır iktidarda olmak kolay değil elbet. Yıpranmışlıklar, içten oymalar, makam ve mevkii peşinde olanların hesapları; özüne dönmek, 3 Y ile mücadele ruhunu geri kazanmak, bunun için de bu partinin tabandan tavana kadar fedakârca mücadele edenlerini, bu davaya gönül verenlerini  unutmamak, menfaat heveslilerine kurban etmemek  gerekir… Yoksa Allah korusun hem Ak Parti hem de yüzyılın en zor dönemini yaşayan ülkemiz ve bu davanın hamisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin  Devlet Başkanı  Sn. Recep Tayyip Erdoğan, 7 Haziran’dan daha sıkıntılı bir süreç yaşayabilir ve Parti adına geri dönüşü olmayan bir yola düşebilir.

 

Bir an önce merkezlere dönük siyasetten, kişilerin düşüncelerine dönük isimlerden uzak, temayül sonuçlarına uygun, parti içi çekişmelerden uzak milletinin çoğunun benimsediği yeni bir teşkilatlanma yapısına kapı açılmalıdır. Teşkilat yapısı içerisinde radikal önlemler alınmalı ve gerekirse bu zamana kadar teşkilat içerinde görev yapmış hiçbir yöneticiye görev verilmemelidir. Dinamik, rasyonalist ve toplumun bütün etnik kesimlerini temsil edecek yapılanmanın önü açılmalıdır. Yoksa yarın çok geç olabilir.