1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YAŞ Kararları Açıklandı!
YAŞ Kararları Açıklandı!

YAŞ Kararları Açıklandı!

55 general ve amiral...

A+A-

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları açıklandı. 55 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle emekli edildi.

 


30 Ağustos 2012 tarihinden geçerli olmak üzere, 29 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltilirken, 33 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı. Bu sene rütbe bekleme süresini dolduran 55 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren, 1 amiral ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren emekli edildi.

 

2. Ordu Komutanı Servet Yörük, Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) komutanı oldu. Daha önce EDOK Komutanı Nusret Taşdeler idi.

 

Korgeneral Galip Mendi orgeneral rütbesine yükseltilerek 2. Ordu Komutanı olarak atandı.

 

İnternet Andıcı davasından hakkında yakalama kararı çıkan, ancak GATA'da tedavi altında tutulan Nusret Taşdeler YAŞ üyesi olarak kaldı.

 

2011'de görev süresi uzayan 37 tutuklu komutan emekli edildi.

YAŞ NEDİR?

YAŞ ilk olarak 1972 yılında kuruldu. Yine aynı yıl temmuz ayının 26'sında Resmi Gazete'de yer alarak resmen yürürlüğe girdi.

 

YAŞ genellikle yılda iki kez toplanıyor. İlki ağustos ayında gerçekleştiriliyor. İkinci toplantının zamanına Genelkurmay Başkanlığı karar veriyor.

 

Anayasa'ya göre YAŞ toplantıları başbakan'ın başkanlığında gerçekleştiriliyor. Diğer katılımcılar Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı, Jandarma Genel Komutanı ve TSK bünyesindeki orgeneraller ve oramiraller.

 

Şura bütün üyelerin katılmasıyla toplanıyor. Katılamayacak bir üye mazeretini toplantıdan önce şura genel sekreterine bildiriyor. Kararlar toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğu ile alınıyor. Oylarda eşitlik halinde başkanın katıldığı tarafın oyları geçerli sayılıyor. Oylama işlemi aksine bir karar alınmadıkça açık olarak yapılıyor.

 

YAŞ'ın birinci maddesinde "Yalnız barış zamanında görev yapmak üzere başkentte Yüksek Askeri Şura kurulmuştur" yazılı. Şura'nın görevleri arasında Silahlı Kuvvetler'in anaprogram ve hedefleri ile ilgili konularda görüş bildirmek; Silahlı Kuvvetler'le ilgili olup önemli görülen kanun, tüzük ve yönetmelik taslaklarını inceleyip görüş bildirmek gibi maddeler bulunuyor.

 

YAŞ toplantılarında terfi aedecek olan askerlerin de durumları görüşülüyor. Aynı zamanda orduyla ilişiği kesilmesi planalanan askerilerin durumu da masaya yatırılıyor.