1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Yavuz hırsız ev sahibini bastırır"
"Yavuz hırsız ev sahibini bastırır"

"Yavuz hırsız ev sahibini bastırır"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Van’daki yolsuzluk iddialarıyla ilgili açıkladığı belgeler ve kendisinden özür dilenmesini istemesine ilişkin, "Bizim güzel bir sözümüz var, ‘yavuz hırsız ev sahibi bastırır’ diye. Buradan

A+A-

Kılıçdaroğlu, Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi’ne hareketinden önce parti genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu öncelikle gazetecilerin 1 Mayıs Bayramını kutlarken "En fazla çalışan gazeteci arkadaşlarımız. Bizimle beraber geliyorlar, zor koşullarda görev yaptıklarını biliyorum. Ama onların temel bir sorunu var, çoğu sendika üyesi değil. Halkın iktidarında bütün gazeteciler sendikalı olacak" dedi. Kılıçdaroğlu, bütün işçilerin ve emekçilerin 1 Mayıs Bayramını kutladı.

Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Van’daki yolsuzluk iddialarıyla ilgili açıkladığı belgeler ve kendisinden özür dilenmesini istemesine ilişkin, "Bizim güzel bir sözümüz var, ‘yavuz hırsız ev sahibi bastırır’ diye. Buradan AKP iktidarına, Sayın Başbakan’a sormak istiyorum; savcıya doğrudan soruşmayı durdurma talimatı verme yetkisini nereden, hangi yasalardan alıyorlar? Varsa böyle bir yasa biz de öğrenelim. Böyle bir yasa yoksa niçin savcıya ‘soruşturmayı durdurun’ diyorlar. Üstelik bir değil, iki değil, üç rapor var. Durdurun ne demektir; ‘siz durdurun, ben yandaş birini göndereceğim o da kapatacak’ demektir. Bir de soruşturmasını durdurmak istediğiniz firma kim? Bunu da açıklayın, kim bu adam? Soruşturmayı durdurma gücünü nerede alıyor" dedi.

Bakan Akdağ’a soruşturmayı durdurmaya çalışma yerine, müfettişlerin yaptığı incelemelerin sonucunu savcıya teslim etmelerini sağlamaya çağıran Kılıçdaroğlu, "Siz soruşturmanın gizliliğine müdahale ediyorsunuz, dedim ya; yavuz hırsız ev sahibini bastırır. Ama yanlış kayaya çarptılar" diye konuştu Kılıçdaroğlu, başka bir soru üzerine, gelen tepkiler üzerine kaldırılan Eskişehir’dek, ’Ucube-Ebucu’ sergisine ilişkin ise, daha önce yanlış olduğunu söylediğini hatırlatarak, "Sanata, sanatçıya, onun özgürlüğüne saygımız var ama toplumumuzun değer yargıları var. O değer yargılarına saygılı olmalıyız" dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal’a Antalya’da yapılan yumurtalı saldırıyla ilgili, il başkanı ile konuştuğunu ve bunu bir CHP’li yaptıysa gereğinin yapılacağını kaydetti.

CHP Ankara 2. Bölge adayı Sinan Aygün’ün Eski Başbakan Bülent Ecevit için sağlığında "işgöremez" raporu talep etmesi konusunda ise "Bu konuda CNN Türk’te gerekli açıklamayı yaptım" dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın "CHP’nin seçim beyannamesi vaad ve laftan ibaret" sözlerini de değerlendiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Sayın Ali Babacan seçin beyannamesinin ne anlama geldiğini bilmiyor, ne söyleyeyim ben? Bilgisi olmayan insana seçim beyannamesinin bir vaad olduğunu mu anlatacağım. Peki devlet bütçesi ne, bütçede bir vaattir. Bunu bilmeyen bir kişinin Türkiye’de Bakan olması yanlıştır."